Yağmurdan Sonra Avrupa Çıktı Mı ?

Alan Burns'ün ününü perçinleyen bu eser, savaş sonrası Avrupa'nın hem fiziksel hem de ahlaki açıdan yozlaşmış, bozulmuş topraklarında geçiyor

May 10, 2024 - 09:21
 0  9
Yağmurdan Sonra Avrupa Çıktı Mı ?

Alan Burns'ün Max Ernst'in gerçeküstü eserinden esinlenerek kaleme aldığı "Yağmurdan Sonra Avrupa", savaş sonrası Avrupa'nın yıkılmış manzaraları arasında gezinen isimsiz bir anlatıcının gözünden bir yolculuğa davet ediyor. Bu eser, Can Yayınları tarafından raflarda yerini alıyor.

1967'de ilk yayımlandığında, 20. yüzyılın "kolektif bilinçaltı"nı ifade ettiği iddia edilen bu eser, Max Ernst'in gerçeküstü tablosundan aldığı ismiyle dikkat çekiyor. Yağmurdan Sonra Avrupa, belirsiz ama etkileyici bir atmosferde, isimsiz bir anlatıcının gözünden anlatılan yıkıcı bir yolculuğa eşlik ediyor.

Alan Burns'ün ününü perçinleyen bu eser, savaş sonrası Avrupa'nın hem fiziksel hem de ahlaki açıdan yozlaşmış, bozulmuş topraklarında geçiyor. İlk bakışta İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa'nın manzaralarını anlatıyor gibi görünse de, Burns aslında bitmek bilmeyen işgalin, sona ermemiş bir savaşın ve tam olarak başlamayan bir yeniden yapılanma sürecinin kaosunu ele alıyor. Bu karmaşık yapı içinde, insanın yıkımı sadece kabullenmekle kalmayıp ruhunun dayanma gücüyle zulme karşı durduğunu gösteriyor.

Yağmurdan Sonra Avrupa, savaş sonrası travmanın izlerini taşıyan bir dönemin atmosferini ustalıkla yansıtarak, okurları derin bir düşünsel yolculuğa çıkarıyor.

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow