Geri Sayım Başladı TÜRKSAT 6A Çıktı Mı ?

Türksat, son yıllarda fırlattığı modern iletişim uydularıyla hem ülke içinde hem de çevre bölgelerde iletişim altyapısını güçlendirmeye yönelik önemli adımlar atıyor.

May 15, 2024 - 09:15
 0  4
Geri Sayım Başladı TÜRKSAT 6A  Çıktı Mı ?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'yı haziran ayı başında ABD'ye göndereceklerini açıkladı. Türkiye'nin önde gelen iletişim şirketi Türksat, iletişim alanında sağladığı teknolojik yenilikler ve uzaya gönderdiği uydularla dikkat çekmeye devam ediyor.

Türksat, son yıllarda fırlattığı modern iletişim uydularıyla hem ülke içinde hem de çevre bölgelerde iletişim altyapısını güçlendirmeye yönelik önemli adımlar atıyor. Türkiye’nin 29 yıl önce uzaya gönderilen Türksat 1B ile başlayan uydu yayıncılığı serüveni, bu yıl fırlatılması hedeflenen ilk yerli ve milli uydu Türksat 6A ile devam edecek.

TÜRKSAT 6A, Haziranda ABD Yolcusu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'yı haziran ayı başında ABD'ye göndereceklerini bildirdi. Uyduya dair çalışmaları bitirdiklerini ifade eden Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı:

"TÜRKSAT 6A'nın fırlatılmasıyla ilgili sürece girdik. Türkiye'nin haberleşme, televizyon yayınları, hem askeri hem de sivil haberleşme için uyduya ihtiyacımız var."

Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydusunu yerli ve milli imkanlarla ürettiklerini ve temmuz ayında fırlatma işlemini gerçekleştireceklerini belirtti. Uydunun üretim süreci ve fırlatma takvimi hakkında da bilgi veren Uraloğlu, şunları kaydetti:

"TÜRKSAT 6A uydumuzu yerli ve milli ürettik. Bunu üretirken de Türksat'ımızın mühendislerini bu programlarda görevlendirerek eğitimlerini aldırarak, üretim programlarında bulundurarak yetiştirdik. Haziran ayının başında ABD'ye gönderiyoruz. 8-14 Temmuz arasındaki bir tarihte de uzaya göndereceğiz."

Uraloğlu ayrıca, süresi dolan uyduların yerine yenilerinin getirilmesinin önemine de vurgu yaptı ve Türksat 6A'nın hizmet vereceği coğrafyayı genişleteceğini belirtti.

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow