Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Çiftçilere Övgü Dolu Sözler “Hepinizi Alnınızdan Öpüyorum”

Erdoğan, “Tarımsal gayrisafi yurtiçi hasılada Avrupa'da lideriz ve dünyada ilk 10 içinde yer alıyoruz.

May 15, 2024 - 10:21
 0  30
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Çiftçilere Övgü Dolu Sözler “Hepinizi Alnınızdan Öpüyorum”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarımsal üretim ve ihracat rakamlarını paylaştı ve çiftçilere duyduğu minneti dile getirdi.

Tarımsal Başarılar ve Rakamlar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin tarımsal alandaki başarılarını rakamlarla ortaya koydu. Erdoğan, “Tarımsal gayrisafi yurtiçi hasılada Avrupa'da lideriz ve dünyada ilk 10 içinde yer alıyoruz. Fındık, incir, kiraz ve kayısı üretiminde dünyada açık ara birinci sıradayız. Sebze üretiminde dördüncü, meyve üretiminde ise beşinci sıradayız,” diyerek Türkiye'nin bu alandaki global konumuna vurgu yaptı.

İhracatta Büyük Artış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarımsal ihracat rakamlarında yaşanan büyük artışı da dile getirdi. “2023 yılında tarımsal hasılamızı 69,2 milyar dolara yükselttik. İhracatımız ise 3,8 milyar dolardan, 2023'te 31 milyar dolara ulaştı. Türkiye, 2012 ülke ve bölgeye 2 bin 200 çeşit tarımsal ürün ihraç etti,” şeklinde konuştu.

Çiftçilere Minnet ve Takdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere olan minnettarlığını “Hepinizi alnınızdan öpüyorum” ifadesiyle belirtti. Toplantıda, Türkiye'nin demokrasiye ve ekonomiye olan katkılarından dolayı çiftçilere teşekkür eden Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında çiftçilerin gösterdiği cesarete dikkat çekti ve “Çiftçilerimizin cesaretini ve vatanperverliğini hiçbir zaman unutmayacağız,” dedi.

Tarımda Yatırım ve Destekler

Erdoğan, tarımsal sektördeki yatırımlara ve sağlanan desteklere de değindi: “Son 21 yılda çiftçi kardeşlerimize 1 trilyon 364 milyar lira tarım desteği sağladık. 2024 yılından bu yana 45 milyar lira ödeme yaptık.” Ayrıca, 440 tarımsal ovanın koruma altına alındığını ve tarımsal iddialara karşı çıktığını belirterek, “Türkiye'de tarım bitti demek sadece cehalet değil, büyük bir art niyetin işaretidir,” ifadelerini kullandı.

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow