Semerkant Katarı, Guzel Yahina Kitabı Çıktı Mı ?

Roman, insan ruhunun en karanlık zamanlarda bile umut ışığı bulma yeteneğini gösteriyor.

May 11, 2024 - 10:33
 0  10
Semerkant Katarı, Guzel Yahina Kitabı Çıktı Mı ?

Semerkant Katarı, Guzel Yahina tarafından yazılmış ve Everest Yayınları tarafından Türkçe'ye çevrilmiş bir romandır. Roman, 1923 yılında geçen ve Bolşevik İhtilali'nden sonra Rusya'da yaşanan kıtlık ve kaosu konu alıyor. Romanın ana kahramanı, kocasını ve oğlunu iç savaşta kaybeden ve hayatta kalmak için Semerkant'a gitmek zorunda kalan Yelizaveta'dır. Yelizaveta, bu zorlu yolculuğa üç çocukla birlikte çıkar ve yol boyunca birçok zorlukla karşılaşır.

Romanın ana temaları

Hayatta kalma mücadelesi: Roman, kıtlık ve kaos içinde hayatta kalmaya çalışan insanların hikayesini anlatıyor. Yelizaveta ve diğer karakterler, açlık, susuzluk, hastalık ve ölüm gibi birçok tehlikeyle karşı karşıyadır.

Umut ve umutsuzluk: Roman, insan ruhunun en karanlık zamanlarda bile umut ışığı bulma yeteneğini gösteriyor. Yelizaveta ve diğer karakterler, hayatta kalmak için umutlarını kaybetmezler ve her zaman bir çıkış yolu bulmaya çalışırlar.

Aile ve sevgi: Roman, ailenin ve sevginin önemini vurguluyor. Yelizaveta ve çocukları, bu zorlu yolculuk boyunca birbirlerine destek olarak hayatta kalmayı başarırlar.

Direniş: Roman, baskıya ve zulme karşı direnmenin önemini gösteriyor. Yelizaveta ve diğer karakterler, Bolşevik rejimin baskısına karşı direnmeye çalışırlar.

Semerkant Katarı hakkındaki bazı yorumlar

"Semerkant Katarı, nefes kesici bir roman. Yahina, okurlarını 1920'lerin Rusya'sına ustalıkla taşıyor ve bu zor dönemde yaşayan insanların hikayelerini unutulmaz bir şekilde anlatıyor." - The New York Times

"Bu kitap, hayatta kalmanın ve umudun gücü hakkında ilham verici bir hikaye." - The Guardian

"Semerkant Katarı, okunması gereken çarpıcı ve unutulmaz bir roman." - The Times

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow