İmar Barışı Düzenlemesi Komisyonda Detaylar ve Değerlendirmeler

Teklif, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma Ve Turizm Komisyonu'nda değerlendirilecek.

May 7, 2024 - 14:49
 0  13
İmar Barışı Düzenlemesi Komisyonda Detaylar ve Değerlendirmeler

İmar Barışı Kanun Teklifi, komisyonda değerlendirilmeye devam ediyor. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, teklifin öne çıkan unsurlarını ve değerlendirmelerini şu şekilde aktarıyor:

Deprem Dayanıklılığı Ön Planda: Teklifin ana hedefi, depreme dayanıklı olan yapıların kapsama alınması. Bu kapsamda, zemin etüt raporu, fay hattı araştırması, depreme dayanıklılık raporu ve ilave kat yapılmışsa teknik rapor gibi şartlar getirilmesi öngörülüyor.

31 Aralık 2023 Sınırı: Teklif, kişinin kendi arazisine 31 Aralık 2023 tarihi öncesinde yapmış olduğu ruhsatsız ve ruhsata aykırı yapıları kapsıyor. Bu binalar için, afet risklerine dayanıklılık şartıyla Yapı Kayıt Belgesi verilmesi hedefleniyor.

Hazine Arazileri: Hazineye ait taşınmazlar üzerine yapılmış ve belgeli olan binaların satış süresinin uzatılması da teklifte yer alan maddelerden biri.

Gerekçe: Teklifin gerekçesinde, güncel olmayan uydu görüntüleri nedeniyle mağduriyetlerin oluştuğuna ve köylerin mahalle statüsüne geçmesiyle de bu yapıların ruhsatsız duruma düştüğüne vurgu yapılıyor.

Değerlendirme: Mustafa Hakan Özelmacıklı, teklifin özellikle deprem dayanıklılığına odaklanması ve belirli şartlar getirmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor.

Komisyon Süreci: Teklif, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma Ve Turizm Komisyonu'nda değerlendirilecek. Komisyondan geçecek olan teklifin yasalaşması halinde, imar barışı ile ilgili yeni bir düzenleme yürürlüğe girecek.

Ek Bilgiler:

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow