Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma
Hamilelikte mide bulantısı ve kusma yaygın belirtilerdendir. Anne adaylarının çoğu, hamileliğin ilk aylarında bu sorunları yaşayabilir. Her hamilede farklı şiddetlerde görülür.
İlk hamilelik yaşayanlar ne zaman başlayıp biteceğini merak edebilir.
Bu yazıda, mide bulantısının başlangıcı, bitişi ve rahatlama yöntemleri hakkında bilgi paylaşıyoruz.

Hamilelikte Bulantı ve Kusma Ne Zaman Başlar ve Biter?

Bebek bekleyen ve mide bulantısından şikayetçi olan bayanlar, hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer? sorusunun cevabını merak edebilirler. Bu konuya açıklık getirmek adına önce mide bulantılarının ne zaman başladığından söz etmemiz gerekmektedir.

Bayanlar hamile kaldığı zaman ilk belirtilerden birisi de sabahları yaşadıkları mide bulantıları olmaktadır. Güne mide bulantısı ile başlamak çok can sıkıcı bir durum olsa da, bu sıkıntının zamanla geçeceği bilinmelidir.

Hamileliğin ilk 4 ve 6. haftalarında anne adayları yoğun bir mide bulantısı yaşayabilirler. Genelde bu bulantılar 16. haftada son bulur.

Bazı durumlarda mide bulantısı hamileliğin sonuna kadar da devam edebilir. Bulantının ne zaman başlayıp, ne zaman biteceği her hamilelikte farklılık gösterebileceği için, hamilelikte mide bulantısı ne zaman biter sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir.

Diğer hamilelik belirtilerinde olduğu gibi mide bulantısı da çoğunlukla 4. aydan sonra geçmektedir.

Hamilelik belirtileri arasında bulunan ve genelde kusma ile birlikte de görülebilen mide bulantılarının başlıca nedenleri arasında hormonların değişimini sayabiliriz. Hamilelikte değişen hormonlar nedeni ile anne adayları kokuya karşı daha duyarlı bir hale gelirler.

Bunun sonucunda da mide bulantısı ortaya çıkabilir. Bu koku hassasiyeti yemek pişirirken sıkça yaşanan bir durum olduğundan, anne adayları mutfağa girmekte zorlanabilirler.

Bunun yanı sıra yanlış ve düzensiz beslenme ve B6 vitamini eksikliği de hamilelikte mide bulantısı sebepleri arasında önemli bir rol oynamaktadır.

Bu tür durumlarda meyve ve sebze tüketimine ağırlık vererek ve kuru yemiş tüketerek aradaki denge sağlanabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman ve Nasıl Geçer?

Sıkça yaşadıkları mide bulantısından şikayetçi olan anne adayları, hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer? diye de merak edebilirler.

Mide boş olduğu zaman daha çok bulantı olabileceğinden hamileler öncelikle bolca su içmelidir. Bunun yanı sıra biraz da kraker yiyerek mide bulantısını bastırmak mümkündür. Hamilelerde oluşan koku hassasiyetinin de mide bulantısını arttırabileceğinden bahsetmiştik.

Bu tür durumlara en iyi çözüm limondur. Anne adayları kendilerine rahatsızlık veren bir koku hissettiklerinde bir parça limon keserek bunu koklayabilirler.

Aynı şekilde zencefil ve biberiye de mide bulantısına karşı etkili olmaktadır.

Hamilelerin çoğu sabah bulantılarından şikayetçidir. Kraker yatıştırıcı bir gıda olması nedeni ile hamilelikte mide bulantısı için sıkça kullanılmaktadır.

Sabahları mide bulantısı ile uyanmaktan şikayetçi olan hamile bayanlar geceden baş uçlarına kraker koyabilirler. Bu şekilde sabah bastıran mide bulantısına karşı gerekli önlem alınmış olur.

Bu saydığımız yöntemleri denediği halde mide bulantısı hala devam eden anne adayları bu konuyu doktorlarına danışabilirler.

Doktor gerekli gördüğü taktirde onlara yatıştırıcı bazı ilaçlar önerecektir. Hamilelikte ilaç kullanımı hassas bir konu olduğu için bu konuda bilinçli davranmak gerekmektedir.

Doktorun önermediği hiçbir ilaç başkalarının tavsiyesi doğrultusunda kullanılmamalıdır.

Bebek bekleyen bayanlar şiddetli mide bulantısı nedeni ile yeterli beslenemiyor ve sıvı alamıyorlarsa böyle bir durumda da vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!