Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?
Zeytinyağı denince ve faydaları ele alındığında akla ilk gelen şeylerden ikisi saça ve cilde faydalı olması.
Genellikle kadınların ilgiyle takip ettiği güzellik kürleri arasında en başta zeytinyağı yer almaktadır.
Saça faydası aşikardır. Saç dökülmesine, kırılmasına, kurumasına, kepeğe ve birçok şeye iyi gelmektedir.
Bunun yanı sıra ikinci olarak cilde faydası vardır. Peki zeytinyağının cilde faydaları nelerdir?

Zeytinyağı Vücudumuzun Yapısına En İyi Ayak Uyduran Yağlardandır:

Genellikle kuru ciltlerde kullanıldığı bilinmekte ama yağlı ciltlerde de limon ile kullanılabilmekte. Gerek doğallığı gerek organikliği açısından cildimize uyum sağlamakta.

Zeytinyağının  cildimize bu kadar fayda sağlamasının sebeplerinden başlıcası içerisinde barındırdığı yağ asitleridir. Bu yağ asitleri cildin nem kaybetmesini önler ve elastik bir yapı kazandırır. Bu esneklik sayesinde cildiniz yaşlanmalara karşı savaş açmış olur.

Nem kaybetmeyen cilt kazandığı esneklik sayesinde kuruyup çatlaklar oluşturmasına ya da kırışıklıkların oluşmasına engel olur.

Zeytinyağı kullanılan ciltte canlılık  gözlemlemek mümkündür.  Bu yüzden zeytinyağını yemeklerimizde cilt bakımınızda saç bakımımızda mutlaka kullanmalıyız.

Zeytinyağını cildinizin güzelliğinin yanı sıra masaj yağı olarakta kullanabilirsiniz. Asitik özellikler taşıyan zeytinyağı uygulanırken hafif masaj ile uygulanırsa cilde daha çok fayda sağlar.

Yoğun bir yağ olan zeytinyağını ince bir şekilde sürerseniz daha iyi sonuç alırsınız. Sürdükten sonra masaj yaparak uygulayınız.

Daha sonra cildinize iyi gelen bir sabun ile veya duş jeli ile temizleyin. Eğer yağı temizlemezseniz çevredeki tozları tutup gözeneklerinizi tıkar.

Gözeneklerin tıkanması sonucunda cilt hava almaz. Hava almayan ciltte akneler sivilceler gözlemlemek mümkün. Bu yüzden uyguladığınız zeytinyağını beklettikten sonra iyice durulamalısınız.

Zeytinyağının cilde hangi faydaları vardır sorusuna cevap olarak cildi nemledirir, kırışıklıkları yok eder, yaşlanmayı geciktirir diyebiliriz.

Hakiki zeytinyağının cilde faydaları konusuna gelirsekte tabiki hakiki zeytinyağının cildimize daha faydalı olduğu gözlemlenebilir.

Has ve katkı maddesi bulunmayan zeytinyağı cildimizede gerçek etkiyi gösterecektir. Cilde faydası olduğu kadar saça da faydası olduğunu söylemiştik.

Zeytinyağının saça ve cilde faydaları hemen hemen aynı sayılır. Saçları nemlendirir, cildi nemlendirir, saçların kurumasını önler, cildin de kurumasını önler.

Zeytinyağının Ciltte Kullanımı:

– Traştan önce kullanılan zeytinyağı tahriş riskini en aza indirir.

– Ellerde ayaklarda ve dirseklerde nemlendirici olarak kullanılır.

– Cildinizi iyice temizledikten sonra bir miktar zeytinyağının içerisine şeker karıştırdığınızda doğal bir peeling yapabilirsiniz.

– Makyaj temizlemek için zeytinyağı kullanılabilir. Özellikle de göz makyajınızı zeytinyağı ile temizlerseniz daha az zarar vermiş olursunuz.

– Gece yatmadan önce limon ve zeytinyağı karışımına parmaklarınızı batırıp uyuyun sabah ılık suyla yıkadığınızda ise daha yumuşak tırnak etlerine sahip olduğunuzu görebilirsiniz.

– Soğuk kış günlerinde dudak çatlamalarında kullanılabilir.

– Duş jelinizin içerisine bir miktar zeytinyağı eklerseniz daha yumuşak bir cilde sahip olduğunuzu görürsünüz.

– Yarım çay bardağı zeytinyağı, bir iki damla sirke ve biraz su karışımı ile doğal bir cilt toniği elde etmeniz mümkün.

– Göz şişliğini gidermek için buzdolabında bekletilen bir miktar zeytinyağını göz çevresine sürerek şişliği indirebilirsiniz.

– Daha etkili bir cilt maskesi için ise: 1 yemek kaşığı balı, 1 yumurta sarısı ve birkaç damla limon suyunu iyice harmanlayın. Cildinizi temizledikten sonra karışımı yüzünüze uygulayın. 5 ya da 10 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra  ılık su ile durulayın. Duruladığınız cildinizin daha genç ve fresh olduğunu farkedeceksiniz. Haftada 1 defa uyguladığınız da cildiniz kendisini tam olarak  toparlama işlemlerini olumlu olarak yürütecektir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!