"Üniversite Kontenjanları Netleşti: Depremzede Alıcılar ve 34 Yaş Üstü Kadınlar İçin Ek Kontenjanlar Ayrıldı"
"Üniversite kontenjanları netleşti. YKS'ye gidecek yaklaşık 3,5 milyon aday için bu yıl 1 milyon 111 bin kontenjan belirlendi. Depremzede öğrenciler ve 34 yaş üstü kadınlar için ek kontenjanlar da tanındı."

"2023 Üniversite İçerikleri Netleşti"

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) bu yıl 3 milyon 527 bin 466 aday başvurdu. Sınav, Devlet, Vakıf ve Açıköğretim Üniversitelerinde 1 milyon 61 bin kontenjan ile gerçekleştirilecek. Devlet ve vakıf üniversitelerinde 388 bin önlisans ve 465 bin lisans programı dahil olmak üzere 853 bin kontenjan bulunuyor.

"Depremzede Öğrenciler ve 34 Yaş Üstü Kadınlar İçin Ek Kontenjanlar"

Deprem bölgesindeki devlet üniversitelerinde, ilave yüzde 25 kontenjan inşası ve vakıf üniversitelerinde de her bir programda 1'er burslu kontenjan tahliyesi kararlaştırıldı. Bu ayrılıklar, geçiş 24 bin 641 ek kontenjan ayrıldı. Ayrıca, 34 yaş ve üzeri kadınlar için 21 bin 42 kontenjan ayrıldı.

"Toplam Kontenjan 1 Milyon 111 Bin"

Ek kontenjanların dahil edilmesi ile toplam kontenjan sayısı 1 milyon 111 bine ulaştı. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve dünyadaki üniversitelerde de 15 bin civarında kontenjan bulunuyor. Bu yıl üniversiteye girecek öğrenciler için birçok farklı alan kontenjanından ayrıldı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!