Rusya, 51 gün sonra ilk kez Kiev de dahil olmak üzere Ukrayna şehirlerine füze saldırısı düzenledi.
Rusya, Ukrayna'daki birçok kente, başkent Kiev dahil, hava saldırıları düzenledi. Saldırılarda en az 8 kişi öldü. Kiev yetkilileri, 51 gün sonra gerçekleşen saldırıda 23 füzeden 21'inin imha edildiğini bildirdi.

KİEV'E SALDIRI!!!

Ukrayna savaşı, geçtiğimiz sene 24 Şubat'ta başlamış ve kısa sürede tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. İlk yılını geride bırakan bu savaşta, Ukrayna'nın planladığı karşı saldırılar hakkında söylentiler ortaya çıkmış ve Rusya'nın askeri birliklerini alarma geçirerek hazırlıklara başlamasına neden olmuştur.

Askeri analistler, bölgedeki tansiyonun yükseleceği yönünde tahminlerde bulunmuşlardır.

Bugün, uzun süredir sessiz bir gerilimin devam ettiği başkent Kiev, patlama sesleriyle uyandı. Associated Press tarafından servis edilen bilgilere göre, Rus birlikleri Kiev'in de aralarında bulunduğu çok sayıda Ukrayna kentine hava saldırıları düzenledi. Yerel basında yer alan haberlere göre bu saldırılarda 8 kişi hayatını kaybetti ve 17 kişi yaralandı.

Dinyeper Belediye Başkanı Boris Filatov, kentte yaşanan saldırıda bir kadın ve üç yaşındaki kızının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Uman şehrinde ise yerel yetkililer, füzelerin isabet ettiği binalarda meydana gelen patlamalar sonucu dört kişinin öldüğünü duyurdu.

Ukraynalı yetkililer, başkent Kiev'e atılan 23 füzenin 21'inin ve iki silahlı hava aracının hava savunma sistemleri tarafından başarılı bir şekilde vurulduğunu bildirdi. Füze ve insansız hava aracı parçalarının, elektrik hatlarına ve bir mahalledeki yola zarar verdiği öğrenildi.

Askeri yetkililer, Kiev'in 51 gün aradan sonra ilk kez füze saldırısına hedef olduğunu kaydetti. Şu an için kentte ölen ya da yaralanan olup olmadığı bilinmiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymir Zelenski, yaşanan saldırıların ardından yaptığı açıklamada, Rusya'ya yönelik küresel yaptırımların güçlendirilmesi çağrısında bulundu. Zelenski, "Rus terörüyle bir gece daha. Uman'da 10 konut hasar gördü, bir blok tamamen yıkıldı.

Şu an itibari ile 7 kişi hayatını kaybetti, yaralılar var. Rus şeytanı yaptırımlarla durdurulabilir, Küresel yaptırımlar artırılmalı" ifadelerini kullandı.

Bu gelişmeler, Ukrayna savaşının seyrini etkileyebilecek önemli olaylar olarak değerlendirilmekte ve gelecekteki süreçte bölgedeki tansiyonun daha da yükselmesine yol açabileceği düşünülmektedir. Ukrayna savaşının devam ettiği bu dönemde, uluslararası toplumun ve özellikle savaşı etkileyen büyük güçlerin, bölgedeki krizin daha da derinleşmemesi için diplomatik yollarla çözüm bulmaları beklenmektedir.

Ayrıca, sivil kayıpların artması ve altyapıya verilen zararlar, yerel halkın yaşam koşullarını daha da zorlaştırmakta ve insani krizin büyümesine yol açmaktadır. Uluslararası yardım kuruluşlarının ve hükümetlerin, savaş bölgelerindeki sivil halkın ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçmeleri ve koordineli bir şekilde çalışmaları önem taşımaktadır.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin devam etmesi, diğer ülkelerin de bu süreçte taraf olmalarına veya bölgesel güç dengelerini etkileyebilecek askeri ve siyasi adımlar atmalarına yol açabilir. Bu nedenle, tüm tarafların sorunun çözümü için diplomatik ve barışçıl yolları denemeleri ve krizin daha da büyümesini önlemeye yönelik adımlar atmaları büyük önem arz etmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!