"Merkez Bankası, 27 Ay Sonra Faizleri Yüzde 15'e Yükseltti: Yeni Başkan Hafize Gaye Erkan Döneminde İlk Karar"
Merkez Bankası, neredeyse iki yıl sonra faiz artırımı kararı aldı. Yeni başkan Hafize Gaye Erkan'ın görevindeki ilk toplantıda gerçekleşen bu kararla birlikte politika faizi 6,5 puanlık bir artışla yüzde 15 seviyesine çıktı. Merkez Bankası, bu adımın parasal sıkılaştırma sürecinin başlangıcı olduğunu ve gerektiği zaman ve ölçüde güçlendirileceğini vurguladı.

Faiz Artırımı ve Piyasa Beklentileri

Son iki yılda, Mart 2021'de yüzde 19 seviyesinde olan politika faizi dört kez indirilmiş ve Şubat ayında yüzde 8,50'ye düşmüştü. Merkez Bankası'nın bu yeni faiz kararıyla, indirim süreci son buldu.

Ancak, bu karar öncesi piyasa beklentileri, Merkez Bankası'nın daha yüksek bir faiz artışı yapacağı yönündeydi. AA Finans ve Reuters'ın anketlerinde faizin yüzde 19,25 ile yüzde 20 arasında bir seviyeye çıkması öngörülüyordu. Yabancı bankalar ise politika faizinin yüzde 20 ile yüzde 40 arasında bir seviyeye çıkacağını tahmin ediyordu.

Merkez Bankası'nın Açıklamaları

Merkez Bankası, enflasyonun çıpalanması, fiyatlama davranışlarının kontrol altına alınması ve dezenflasyonun sağlanması amacıyla parasal sıkılaştırma sürecinin başlatıldığını belirtti. Banka ayrıca, parasal sıkılaştırmanın başlamasıyla birlikte para politikasının etkinliğinin artacağına dikkat çekti.

Yeni Başkanın İlk Toplantısı

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Hafize Gaye Erkan'ın ilk Para Politikası Kurulu toplantısı bu faiz artışı kararıyla sonuçlandı. Erkan, 9 Haziran'da Şahap Kavcıoğlu'ndan görevi devralmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz politikalarında bir değişiklik olmadığını ifade etti ve "düşük faiz, düşük enflasyon" teorisine olan inancını sürdürdüğünü belirtti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!