ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE BEYİN AMELİYATI YAPTILAR!!!
ABD'deki Boston Çocuk Hastanesi'nde bir grup doktor, nadir görülen "Galen ven malformasyonu" hastalığına sahip bir bebeğe anne karnındayken beyin ameliyatı yaptı.

HER ŞEY YOLUNDA GİTTİ..

CNN televizyonunun aktardığına göre, Boston Çocuk Hastanesi'nde bir grup doktor, nadir görülen "Galen ven malformasyonu" adlı hastalığı henüz anne karnındaki bir bebekte tespit etti. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda bebekte ciddi beyin hasarları ve kalp yetmezliği gibi önemli sorunların ortaya çıkabileceği belirtildi. Bu nedenle doktorlar, türünün ilk örneği olan bir beyin ameliyatını çocuk henüz anne karnındayken gerçekleştirdiler.

Ameliyat, ultrason kullanılarak atardamarın tespiti yöntemiyle yapıldı.

Doktorlar, annenin karnından uzun bir iğneyi bebeğin beyninin etkilendiği kısma yönlendirmek için ultrason kullanırken, daha sonra damarlara geri akışı engellemek amacıyla damarın içine bir madde enjekte ettiler.

Ameliyatı başarılı şekilde gerçekleştiren doktorlar, henüz doğmamış bebeği doğumundan sonra ölümüne yol açabilecek ciddi hastalıklardan kurtarmış oldular.

OPERASYON BAŞARILI..

Bebekteki hastalık tüm bebeklerin yüzde 50 ila 60'ında doğumdan hemen sonra ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor ve hastalığın yaklaşık yüzde 40'lık bir ölüm oranı var. Hayatta kalan bebeklerin de yaklaşık yarısı ciddi nörolojik ve zihinsel sorunlar yaşıyor.

Ancak doktorların başarılı ameliyatı sayesinde, Denver adlı bebeğin doğumundan iki ay sonra hala sağlıklı olduğu ve ek müdahaleye ihtiyaç duymadığı belirtiliyor.

Bu başarılı operasyon, tıp tarihinde önemli bir yer tutuyor ve gelecekte benzer durumlarda bu tedavi yöntemi kullanılabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!