NEVRUZ BAYRAMI
Nevruz Bayramı, doğanın uyanışı ve yeniden doğuşu simgeleyen, baharın gelişini kutlamak için dünyanın birçok yerinde kutlanan bir bayramdır.

NEVRUZ;

Orta Asya’dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.

Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı’nın Anadolu’da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.

Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart’ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.

Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.

 Orta Asya’da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.

 Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır.

Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon’dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir.

Orta Asya’daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

NEVRUZ SÖZLERİ;

"Nevruz, umutların, sevgilerin, barışın ve kardeşliğin bayramıdır. Hepimiz için mutlu ve huzurlu bir Nevruz diliyorum."

"Nevruz, doğanın yeniden canlanması, hayatın başlangıcı ve umudun yeşermesi demektir. Bu güzel bayramın herkesin yüreğine neşe ve umut getirmesini diliyorum."

"Nevruz, yeni umutların yeşerdiği, sevgilerin paylaşıldığı ve kardeşliğin pekiştiği bir bayramdır. Bu özel günde tüm dünyada barışın ve sevginin hâkim olmasını diliyorum."

"Nevruz, baharın gelişini kutlayan ve umutların yeşermesine vesile olan bir bayramdır. Bu güzel bayramın herkes için sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum."

"Nevruz, yeni bir başlangıç demektir. Bu özel günde eski dertlerden, kederlerden ve sıkıntılardan kurtulup, yeni umutlarla dolu bir hayata adım atalım."

"Nevruz, doğanın canlandığı, umutların tazelendiği ve sevgilerin paylaşıldığı bir bayramdır. Bu özel günün hepimiz için barış, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim."

"Nevruz, yenilenmenin, tazelenmenin ve umutların yeşermesi demektir. Bu özel günde tüm dünya için sevgi, kardeşlik ve hoşgörü diliyorum."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!