"Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrasında Altın ve Doların Olası Etkileri: Uzman Tahminleri ve Yatırımcı Uyarıları"
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı, altın ve dolar gibi varlık fiyatları üzerinde genellikle etkili olmaktadır. Piyasa Uzmanı İslam Memiş, faiz kararının ardından altın ve doların olası yönelimleri hakkında aşağıdaki tahminlerde bulunmuş ve yatırımcılara bazı uyarılarda bulunmuştur.

Merkez Bankası Faiz Kararı ve Beklentiler..

TCMB, Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk toplantısını bugün gerçekleştirecek. Merkez Bankası'nın saat 14.00'te yapacağı faiz kararı açıklaması büyük bir merakla bekleniyor. Hem yerli hem de global piyasaların bu karara tepkisi büyük önem taşıyor.

Ayrıca, ABD Merkez Bankası (Fed)'nin faizlerle ilgili atacağı adımlar da yakından izleniyor.

Altın ve Döviz Piyasalarındaki Son Durum.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın faiz artırımı mesajları sonrasında ons altın fiyatında sert düşüşler görüldü. Altının gram fiyatı ay içerisinde 1505 TL rekor seviyesini görmesinin ardından 22 Haziran Perşembe günü 1464 TL’ye kadar geriledi. Aynı dönemde, dolar endeksi ve dolar/euro paritesi de önemli hareketlilikler yaşadı.

İslam Memiş'ten Faiz Kararı Sonrası Altın ve Dolar Tahminleri

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, faiz kararı sonrası piyasalarda geçici bir geri çekilme olabileceğine dikkat çekiyor. Memiş, yüksek faiz artırımı beklentisi ve Kurban Bayramı öncesi nakit ihtiyacının TL'yi kısa vadede pozitif ayrıştıracağını belirtiyor.

Uzman, altın, gümüş ve dövizde kısa vadeli düşüş beklentisini dile getirirken, bu düşüşlerin geçici olacağına, rehavete kapılmamanın ve alım için bekleyenlerin bu fırsatların kalıcı olmayacağını bilmeleri gerektiğine vurgu yapıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!