"Yapılandırma Yasası Uzatılıyor: Borç Yapılandırmasında Ek Süre"
Türkiye'deki borçlular için beklenen müjde geldi. 13 Mart tarihinde yürürlüğe giren Yapılandırma Yasası'nın başvuru süresi, haziran sonuna kadar uzatılacak.

Başvuru Süresi Uzatılacak

Yeni düzenleme ile devletin birçok farklı alandaki borçları yapılandırmaya giren borçlular için önemli bir haber var. Yapılandırma Yasası'nın başvuru süresinin bir ay daha uzatılması düşünülüyor. Cumhurbaşkanı'na verilen bu yetkiyle borçluların nefes alması bekleniyor.

Milyonlarca Mükellef Yararlandı

Düzenlemeye bugüne dek 3 milyon 279 bin mükellef başvurarak 180 milyar TL'lik borç yapılandırmış durumda. Bu başvurular sonucunda oluşturulan yapılandırma dosyalarının sayısı ise 4 milyon 884 bine ulaştı. Borçları yapılandıran mükelleflerden tahsil edilen miktar da 8,2 milyar lira civarında.

Peşin Ödeme Avantajları

Yapılandırılan borçlar peşin ya da taksitler halinde ödenirken, peşin ödeme tercih edenlere çeşitli kolaylıklar sağlanıyor. Bu kapsamda, peşin ödemede bulunan mükelleflerin borcun gecikme faizi ve cezasının yüzde 90'ına kadar olan kısmı silinmekte.

Hangi Borçlar Dahil?

Yapılandırma yasasının kapsamı oldukça geniş. Tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçları da bu kapsama dahil. Belediyelerin emlak vergisi ve su borçları gibi tüm alacakları, oda ve borsaların, birliklerin aidat borçları da yapılandırılabiliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!