ABD'de Bir İlk: New York Kent Merkezine Araçla Giriş Ücretli Oluyor
ABD'nin tarihinde bir ilk gerçekleşiyor: New York, kent merkezine araçla giriş yapandan ücret alma uygulamasını başlatıyor.
Yıllardır tartışılan bu konu, Biden yönetimi tarafından onaylanarak hayata geçiriliyor. Ülkenin mali sermaye merkezi olan Manhattan’a girişin bedeli, trafik yoğunluğuna ve araçların büyüklüğüne bağlı olarak 9 ila 23 dolar (yaklaşık 210 ila 538 Türk Lirası) arasında olacak.

Trafik Yoğunluğunu Azaltma Hedefi..

CNN International'ın haberine göre, trafik yoğunluğunu azaltmayı hedefleyen bu uygulama önümüzdeki bahar aylarında resmen başlayacak.

Aşağı Manhattan olarak da bilinen kentin en eski bölümüne giriş yapan araçlar, uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte bedel ödemek zorunda kalacak.

Fiyatlandırma Detayları ve Gelecek Planlar

Resmi karar henüz açıklanmamış olmasına rağmen, basına yansıyan haberlere göre merkezine giriş yapan araçların ödeyeceği bedel, trafik yoğunluğunun olduğu saate ve araçların büyüklüğüne göre değişecek.

New York Valisi Kathy Hochul, bu uygulamanın New York şehrinin uzun vadeli başarısı için kritik öneme sahip olduğunu ifade etti. Ayrıca, bu sistemin New York'tan sonra ABD'nin diğer kentlerine de sıçraması bekleniyor.

Avrupa'dan Bir Örnek: 7 Kentte Uygulanıyor

Bu sistem, Avrupa'nın 7 kentinde başarıyla uygulanıyor. Londra ve Durham (İngiltere), Stockholm ve Göteburg (İsveç), Milano (İtalya), Znaym (Çekya) ve Valletta (Malta) gibi kentler, merkezine araçla giriş yapanlardan ücret alıyor. Fikir babası olarak kabul edilen Singapur, bu uygulamayı ilk başlatan ülke.

İngiltere, bu fikri Singapur ziyaretinde gördüğü “Elektronik Ödeme Sistemi” üzerine hayata geçirdi.

İstanbul İçin de Benzer Bir Öneri Gündemde “İstanbul’a girmenin bedeli olmalı” demişti.

İstanbul'un da araçla şehir merkezine girişi ücretli hale getirme önerisi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mart ayında bir TV programında gündeme getirildi.

Erdoğan, İstanbul'un yoğun trafiğinin hafifletilmesi için bu uygulamanın gerekli olduğunu belirtti ve önerisinde Londra'yı örnek gösterdi.

Londra’da belirli bir bölgeye araçla girişin günlük bedeli 15 sterlin (yaklaşık 350 lira).

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!