''Mutlu İnsanların Bildiği Sırlar''
Mutluluk , kovalandığında her zaman kavrayamayacağımız ama sessizce oturursan üzerine konabilecek bir kelebektir. - Nathaniel Hawthorne

"Pozitif Psikoloji"nin Kurucusu Martin Seligman;

Mutluluğun yaklaşık %60'ının çevre ve genetik faktörlerle (ailemizden aldığımız miras ve doğuştan gelen mizaç) belirlendiğini ortaya koymuştur. Geri kalanı ise bizim elimizdedir. Zevk peşinde koşmanın mutluluk hedefi olarak görülse de, aslında en önemli unsurlar, yoğun ve anlamlı bir yaşam sürdürmektir.

Mutluluk düşünüldüğünde aklımıza birçok şey gelir - özel bir yakın ilişki kurmak, maddi başarı elde etmek, tatmin edici bir kariyer, sağlıklı bir yaşam sürmek ve hayallerimizdeki şeyleri gerçekleştirmek gibi. Ancak mutluluk sıklıkla elde etmesi zor olabilir ve iyi insanların başına da kötü şeyler gelebilir. Mutlu olmayı arzulamak her zaman mutlu olacağınız anlamına gelmez, fakat şansınızı artırmak veya en azından hayata daha olumlu bir açıdan bakmayı öğrenmek için yapabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır.

İşte mutlu insanları diğerlerinden ayıran 9 nitelik:

1-Kendilerini kabul eden mutlu insanlar

Birey olarak kim olduklarını kabul edip takdir ederler. Her zaman gelişim alanları vardır, ancak genellikle kendilerini bilir ve severler. Güvenli, iyimser, dirençli ve uyum sağlayabilen bireylerdir. Zor durumlar karşısında bile mizah anlayışlarını koruyabilirler.

2-Kendine güvenen bireylerdir

Sorunlara ve çözümlere ulaşmak için iç dünyalarına yönelirler. Kendilerini mağdur olarak görmeyip, başkalarının inançlarını ve düşüncelerini kabul etmezler; bunun yerine kendi değerlerine bağlı kalırlar.

3-İlişkilerini "sen beni tamamlıyorsun" mantığıyla değil, bütünleştirici olarak görürler.

Mutlu insanlar, kendilerini tanıyarak ve kabul ederek bireysel olarak tamamlanırlar. İlişkileri, insan deneyiminin bir temeli değil, birer uzantısı olarak görürler. İlişkilerdeki temel yaklaşımları, karşılıklı sevgi ve saygıdır.

4-Mutlu insanlar anı yaşarlar.

Değişime açık olup, her olayın bir nedeni olduğuna inanırlar.

5-Minnettarlık pratiği yaparlar ve küçük şeylere bile şükrederler

Basit zevklere değer verirler. Yaşamlarında olan her şeye minnettar olup; her durumu bir deneyim, macera ve fırsat olarak görürler.

6-Mutlu olmak için çaba gösterirler.

Pozitif insanlarla vakit geçirir ve hayatın parlak tarafını görmeye eğilimlidirler. İdeal çözüme ulaşamasalar bile, tatmin edici ve yakın çözümler ve cevaplar bulmaya çalışırlar.

7-Kendilerine özen gösterirler

Stres, endişe ve depresyonu azaltmak için egzersiz yapar ve yaşamlarında dengeli bir rutin oluştururlar. Doğada yürüyüş yapmak veya meditasyon gibi ruhani uygulamalarla enerji toplarlar.

8-İnsanlar arası bağlantılar önemlidir

Başkalarını dinler, onların düşünceleri, hisleri ve yaşamlarına ilgi gösterirler. Kendilerini başkalarıyla kıyaslamaz ve kin beslemezler. Herkese karşı nazik olup, ellerinden geldiğince başkalarına yardım ederler.

9-Mutlu insanlar kendi hayatlarını ve kaderlerini kontrol ederler.

Tutkularının peşinden giderler. Zor durumlarla başa çıkmak için meydan okuma olarak görür ve daha çok çabalarlar. Küçük şeylerle üzülmezler. Hayatta olanları, özellikle değiştirilemeyenleri kabul eder ve yaşamlarına devam ederler.

Mutluluk, sürekli bir mutluluk hali olarak değil, geliştirilmesi, beslenmesi, uygulanması ve sürdürülmesi gereken bir yaşam tarzı olarak düşünülmelidir. Mutlu insanların bu özelliklerini benimseyerek, yaşamınızda daha fazla mutluluk ve huzur bulma şansınızı artırabilirsiniz. Unutmayın, mutluluk sizin elinizdedir ve bu özellikleri benimseyerek yaşamınızı daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!