Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın İlk Kadın Başkanı: Hafize Gaye Erkan Kimdir?
İstanbul doğumlu Hafize Gaye Erkan, bankacılık, yatırım ve risk yönetimi konularında uzmanlaşmış bir isimdir. Boğaziçi Üniversitesi'ndeki endüstri mühendisliği eğitiminin ardından Amerika'da Princeton Üniversitesi'nde doktorasını tamamlamış ve Harvard Business School ile Stanford Üniversitesi'nde liderlik ve yönetim üzerine eğitimler almıştır.

Hafize Gaye Erkan;

Kariyeri boyunca Goldman Sachs ve First Republic Bank gibi önde gelen finans kuruluşlarında üst düzey yöneticilik yapmış olan Erkan, ABD'deki büyük bankalar ve sigorta şirketleri için danışmanlık hizmetleri sunmuştur. Ayrıca Tiffany & Co. ve Marsh McLennan gibi önemli şirketlerin yönetim kurullarında görev almıştır.

Hafize Gaye Erkan, bankacılık ve finans sektöründe başarılarıyla dikkat çeken bir isim olmuş ve Amerika'nın önde gelen yayınları tarafından "40 Yaş Altı 40 Listesi" ve "İzlenmesi Gereken Kadınlar Listesi" gibi prestijli listelere seçilmiştir.

9 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Erkan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan ilk kadın başkan olmuştur. Uzmanlığı ve liderlik yetenekleriyle tanınan Erkan, Merkez Bankası'nın önemli bir görevini üstlenerek kadınların güçlenmesi ve liderlik rollerinde yer alması konusunda ilham verici bir örnek olmuştur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!