Sokak Hayvanlarına Yeni Kanun Geliyor

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, gazetemize yaptığı ziyarette sokak hayvanlarıyla ilgili yeni bir kanun çalışmasının yolda olduğunu açıkladı. Çakır, bu yeni düzenlemeyle sokak hayvanlarının korunması ve kontrol altına alınması hedefleniyor.

May 20, 2024 - 16:57
 0  4
Sokak Hayvanlarına Yeni Kanun Geliyor

Medeniyet ve Hayvanlarla İlişki

Sami Çakır, Türkiye’nin medeniyetinin hayvanlarla olan ilişkiyi insani ve dengeli bir şekilde değerlendirdiğini belirtti. Çakır, “Bizim medeniyetimiz hayvanlar alemiyle olan ilişkiyi acayip derecede insani olarak değerlendirir. Hayvana 'gel gel' demeye bile müsaade etmeyen bir medeniyetimiz var. Bu dengeyi kurmak lazım. Hayvanlara hak verilir diye insanların eziyet görmesine, bundan zarar görmesine fırsat vermeyecek bir dengeyi kurmamız lazım. Sokakta 10-15 tane köpeği ıslah edemezsen, orada bir insana zarar verse nasıl izah edeceksin?” dedi.

Kanun Çalışması

Yeni kanun çalışması hakkında bilgi veren Çakır, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi ve kısırlaştırılması üzerine yoğunlaşacaklarını belirtti. Avrupa’daki sokak hayvanları mevzuatının incelendiğini ve uygun olan düzenlemelerin Türkiye’ye adapte edileceğini söyledi.

“Şu anda kanun çalışması var. Sahiplendirme devreye girecek. Özellikle kısırlaştırma üzerine durulacak. Avrupa’da sokakta tek bir köpek dahi göremezsiniz. O işi halletmişler. Oradaki mevzuat bir artı veriyorsa alacağız. Belediyeler ilgilenmiyor değiller fakat her halükarda biraz daha sert, tam sahiplenmeci noktasında ilgilenmeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Belediyelerin Rolü

Çakır, belediyelerin sokak hayvanlarıyla ilgilendiğini ancak daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini vurguladı. Belediyelerin, sokak hayvanlarının bakımı, kısırlaştırılması ve sahiplendirilmesi konularında daha etkin olmaları gerektiğini belirtti.

Bu yeni düzenlemeyle, sokak hayvanlarının kontrol altına alınması, insanlara ve hayvanlara zarar vermeyecek bir dengenin sağlanması amaçlanıyor. Kanun çalışmasının detayları ve uygulanma süreci merakla bekleniyor.

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow