"Cannes Film Festivali 2023: Dört Gözle Beklediğimiz 10 Film
"Cannes Film Festivali 2023, sinema dünyasının en büyük isimlerini bir kez daha ağırlıyor, göz alıcı yeni filmleri sergiliyor ve hayranları ve eleştirmenleri heyecanlandırıyor. Bu yılki katılımcılar, gösterimler ve beklenen gelişmeler hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedin. Sinema dünyası bu büyük etkinliği dört gözle bekliyor!"

Eureka - Lisandro Alonso

Son yılların en çok beklenen yüksek sanat filmlerinden biri nihayet Croisette'de gün yüzüne çıkıyor. Alonso, Jauja[+] sonrasındaki dokuz yıllık arayı, global yerli toplulukları cesurca inceleyen bu filmle kapatıyor. Filmde; Viggo Mortensen, Chiara Mastroianni, İranlı film yapımcısı Rafi Pitts ve çok sayıda amatör oyuncu büyük bir kadroyu oluşturuyor. Yönetmen, festivalin sitesinde yakın zamanda yayınlanan bir Q&A'da bu filmi "en karmaşık filmim... belirsiz sonuçları var ve her izleyici kendi yorumunu bulabilir. Farklı şekillerde okunabilir." olarak nitelendirdi.Film, 19 Mayıs Cuma günü saat 20.30'da Salle Debussy'de prömiyerini yapacak.

Anatomy of a Fall [+] - Justine Triet

En güçlü prömiyer öncesi heyecan, Justine Triet'in dördüncü filmi ve Sibyl[+] sonrası ikinci yarışma filmi için geliyor. Burada, büyük oyuncu Sandra Hüller'in, kocasının ölümü için yargılanan bir yazarı canlandırdığı, görme engelli oğlunun ifadesinin kaderini belirlediği bir filmde yer alıyor. Onoda[+] filmiyle övgü alan Arthur Harari, senaryonun ortak yazımında görev alıyor.Film, 21 Mayıs Pazar günü saat 16.00'da Grand Théâtre Lumière'da prömiyerini yapacak.

La Chimera - Alice Rohrwacher

Hem sinemaseverler için en çok beklenen yarışma filmlerinden biri olan bu film, hem de Rohrwacher'ın artan statüsü ve jüri başkanı Ruben Östlund ile paylaştığı kariyer aşaması nedeniyle Palme ödülünü kazanma potansiyeline sahip. Josh O'Connor'un varlığı sayesinde kısmen İngilizce olan bir topluluk filmi olan bu yapımda, Rohrwacher bizi 70'lerin ve tombaroli'nin (sanat eseri avcıları ya da mezar yağmacıları) ve onların "Chimera" olarak adlandırılan şeyi arayışlarına götürüyor.Film, 26 Mayıs Cuma günü saat 15.30'da Grand Théâtre Lumière'da prömiyerini yapacak.

Killers of the Flower Moon - Martin Scorsese

Neredeyse iki yıl süren bir Oklahoma prodüksiyon süreci. 206 dakikalık bir süre. Silikon Vadisi'nin devasa bir şirketinden, bir sanat eserine milyonlarca dolar yatırım yapma bahsi. Bunlar, Martin Scorsese'nin Orta Batı Büyük Ovası'ndaki Osage ulusu ile işbirliği içinde odaklandığı neo-batı filmi Killers of the Flower Moon hakkında hatırlanması gereken birkaç şey. Cannes'ın patronu Thierry Frémaux'un övdüğü kadar iyi olduğunu umuyoruz.Film, 20 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00'de Grand Théâtre Lumière'da prömiyerini yapacak.

The Sweet East - Sean Price Williams

Fortnight'ın sayfasındaki biyografi haklı olarak The Sweet East’in senaristi Nick Pinkerton'ı “adı çıkmış” bir film eleştirmeni olarak tanımlar ve bu disiplini takip eden birçok kişi, onun umursamaz tweetlerine şaşırmış ve Substack mektuplarını ve Tsai Ming-Liang’in Goodbye, Dragon Inn hakkındaki monografisini beğenmiştir. Burada, film dünyasının "yapım" tarafına büyük bir adım atıyor, yönetmenlik görevlerinde ace DP Sean Price Williams ile birlikte, modern ihtişamı ve karmaşasıyla doğu Amerika Birleşik Devletleri'ni keşfeden kaçak bir lise öğrencisine odaklanıyorlar.Film, 18 Mayıs Perşembe günü saat 12.00'de Théâtre Croisette'da prömiyerini yapacak.

Blackbird Blackbird Blackberry [+] - Elene Naveriani

Georgia'nın film yapımında bir büyüme ve sineması için uluslararası dikkat artışı yaşadığı bir dönemde, bu ülkeden gelen ve Cannes, Venedik gibi yerlerde prömiyer yapan her yeni çalışma ilgi çekmelidir. Hoş ve yinelemeli bir başlık taşıyan bu film, non-binary film yapımcısı Elene Naveriani'nin üçüncü özelliği, 48 yaşındaki bir bakire ve kolaylık mağazası sahibinin, geç kalan ilk aşkını anlatıyor.Film, 21 Mayıs Pazar günü saat 8.30'da Théâtre Croisette'da prömiyerini yapacak.

Occupied City - Steve McQueen

2008'deki Hunger[+] filmi ile Cannes'da Kamera d'Or kazandıktan sonra uzun metrajlı film kariyeri başlayan McQueen, Amsterdam'ın Nazi işgali altındaki geçmişinin kalıcı kalıntıları hakkında, "pandemi ve protesto"nun son hareketli yıllarıyla birlikte konuşulan bu dört buçuk saatlik belgesel-essaysi ile geri dönüyor. Festivalin ana sayfasındaki notlar, "ortaya çıkan şey hem yıkıcı hem de hayatı onaylayan" bir durum olduğu için pek de hevesli değil.Film, 17 Mayıs Çarşamba günü saat 10.00'da Salle Debussy'da prömiyerini yapacak.

Mambar Pierrette - Rosine Mbakam

Mbakam'ın Delphine's Prayers adlı filmi, 2021'de prömiyer yapan en güçlü ve etkileyici belgesellerden biriydi, bu yüzden kurgusal ilk filmi için özel umutlarımız var. Film, günlük alışkanlıklarını takip ettiği Douala, Kamerun'daki bir terziyi konu alıyor. Fortnight'ın program açıklaması, filmi "başrol oyuncusunun bir yansıması: cesur, ayrıksı ve her şeyden önce dirençli." olarak nitelendiriyor.Film, 21 Mayıs Pazar günü saat 14.45'te Théâtre Croisette'da prömiyerini yapacak.

How to Have Sex - Molly Manning Walker

Bu, geliştirme süreci boyunca güçlü bir heyecan taşıyan bir İngiliz filmi ve birçok kişinin dikkatini çeken Un Certain Regard seçkisinde yer alacak bir film. Bu yılın Sundance galibi Scrapper[+] filminin direktörü olan Molly Manning Walker, bu filmde, Yunanistan'da "geçiş ritüeli" tatilini geçiren üç İngiliz genç kızın hikayesi ile ilk uzun metrajlı filmine imza atıyor. Sahne, yakın zamanda Cannes tarafından övülen İngilizler Charlotte Wells ve Andrea Arnold'a benzer bir çıkış için hazır.Film, 19 Mayıs Cuma günü saat 13.30'da Grand Théâtre Lumière'da prömiyerini yapacak.

Club Zero - Jessica Hausner

Jessica Hausner'ın bu yeni filminin güncel konusu ve ilgisi, iklim krizine yanıt olarak ortaokul öğrencilerinin yiyecek alımını dramatik bir şekilde azalttığı ortaya çıktığında hemen arttı. İlk görüntüler tertemiz ve neredeyse kaprisli bir şekilde renkli görünüyor, ancak konu oldukça karanlık; kariyerinin daha erken bir döneminde, Haneke'nin doğal halefi olarak anılmıştı, unutmayın.Film, 22 Mayıs Pazartesi günü saat 19.30'da Grand Théâtre Lumière'da prömiyerini yapacak.

CANNES FİLM FESTİVALİ NEDİR?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!