Hamilelikte Kasık Ağrısı İle İlgili Bilgiler
Hamilelikte kasık ağrısı yaygın bir şikayettir ve genellikle vücudun bebeği karşılamaya hazırlanması nedeniyle ortaya çıkar.
İlk kez anne olacaklar kasık ağrısı nedenini merak edebilir ve endişelenebilirler. Tüm kasık ağrıları tehlikeli değildir, ancak bazı durumlarda dikkat gerektirir.
Karın ağrısı, lekelenme veya kanama gibi belirtiler eşlik ediyorsa, durum tehlikeli olabilir.
Anne adayları tehlikeli kasık ağrılarını bilerek daha rahat hissedeceklerdir.

Hamilelikte Sağ ve Sol Kasık Ağrıları;

Hamilelikte kasık ağrısı bazı durumlarda normal olarak kabul edilebilir.

Hamileliğe bağlı olarak rahmin büyümesi nedeni ile rahim etrafında bulunan bağların gerilmesi kasıkta ağrılara neden olabilir.

Hamileliğin 6 ve 8. haftalarında görülen bu tür ağrılar zararsızdır. Hamileliğin son aylarında ise karnın büyümesi ve ağırlaşması nedeni ile rahimde meydana gelen kasılmalar kasık ağrısına sebep olabilir. Kasık ağrısının yanı sıra lekelenme, kanama, su gelmesi, idrar yaparken yanma ve ateş gibi şikayetler de varsa o zaman vakit geçirmeden doktora baş vurulması gerekir.

Bu tür şikayetler bir enfeksiyon belirtisi, düşük ya da erken doğum habercisi olabilir. Sorunun ne olduğu ancak doktor kontrolü sonucunda anlaşılabilir.

Hamileliğin 3. ve 4. aylarında yatakta dönerken, öksürürken ya da ani bir hareket yapıldığı zaman şiddetli kasık ağrıları görülebilir.

Bunun nedeni ani hareketler sonucunda rahim çevresindeki bağların gerilmesi olarak açıklanabilir. Hamilelikte sağ kasık ağrısı da genelde bu tür durumlarda görülür.

Bu ağrılar çoğunlukla kısa süreli ve herhangi bir tehlikesi olmayan ağrılardır.

Ancak uzun süreli ağrı söz konusu ise ve bunun yanında başka belirtiler de varsa o zaman doktora başvurmak gerekir.

Bu tür ağrılar sol kasıkta ya da her iki tarafta da görülebilir. Anne adaylarının sıkça yaşadığı sorunlardan olan gaz, kabızlık ve şişkinlik de kasık ağrısına neden olabilir.

Eğer şiddetli ve geçmeyen kasık ağrıları söz konusu ise bunun yanında yüksek tansiyon, titreme, ateş, bulantı, kusma, ishal, idrar yaparken zorlanma, lekelenme ya da kanama gibi şikayetler de varsa durum tehlikeli olabilir. Bu tür belirtiler görüldüğü zaman vakit geçirmeden doktora gidilmesi gerekir.

Apandisit, safra kesesi iltihabı, mide ülseri gibi bazı rahatsızlıklar da kasık ağrısına neden olabilir.

Bu yüzden uzun süre devam eden kasık ve karın ağrısı şikayetlerinde doktor durumdan haberdar edilmelidir. Yapılacak tetkikler sonrasında doktorunuz size kasık ağrısının neden olduğu konusunda bilgi verecek ve gerekli tedavi yöntemi konusunda bazı tavsiyelerde bulunacaktır.

Hamilelikte sol kasık ağrısı cinsiyet öğrenme konusunda bazı ipuçları verebilir. Hamilelik sırasında rahmin büyümesi nedeni ile rahim çevresindeki bazı bağların gerilmesi sonucunda sol kasıkta ağrı görülebilir.

Bebekler cinsiyetlerine göre farklı yönlere doğru yerleştiklerinden dolayı, hangi yöne yerleşmiş ise kasığın o tarafında ağrı oluşabilir.

Tıbbi yönden geçerli olmasa da hamilelikte sol kasık ağrısı halk arasında bebeğin kız olacağına yorumlanır.

Eğer ağrı sol kasıkta ise o zaman da bebeğin erkek olacağı düşünülür. Tabi ki bunlar sadece hamileliğin ilk zamanlarında bebeğin cinsiyetini öğrenmek için yapılan tahminlerden ibarettir.

Bebeğin cinsiyetini öğrenmenin tek yolu ultrason olup, bunun sonucu hakkındaki en doğru bilgiyi de ancak doktor verebilir. Hamilelikte meydana gelen kasık ve karın ağrıları doğumdan sonra tamamen sona erecektir.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!