Ceviz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?
Ceviz, besleyici değeri ve sağlık açısından faydaları ile bilinen değerli bir kuru yemiş olmasının yanı sıra, ceviz kabuğunun da sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
Bu yazıda, sürpriz bir şekilde pek bilinmeyen ceviz kabuğunun faydalarını keşfederek, bu doğal hazineyi daha yakından tanımaya davet ediyoruz.

Ceviz Kabuğu;

Ceviz kabuğu cilt güzelliği ve saç bakımı için çok önemlidir. Cevizin içeriğinde birçok karbonhidrat ve protein kaynaklı vitamin desteği olmasından dolayı, ceviz kabukları vücut için önemli etki teşkil eder. Ceviz cilt bakımından bebek sağlığına kadar çok önemli olan besindir.

Özellikle bir tencere içerisinde ceviz içi ile birlikte kaynatılan ceviz kabuğu suyu etkililerini kısa zamanda fark edeceksiniz.

Zihinsel fonksiyonların artmasına yardımcı olan ceviz kabukları suyu Omega3 içermektedir. Her şeyden önemlisi ise cevizin içindeki kabuğun faydaları oldukça fazladır.

İç kısımda kalan kabuklar vücut içindeki tümör gelişimini durdurur. Ceviz içindeki kabuklar kolesterolü düşürürler. 

Ceviz içi ve ceviz iç kabukları E, B, B12, Protein ve D vitamini destekleyen iç kabukları kanser ve prostat oluşumunu yok eder. Vücutta gizli olan ve görülmeyen mikroorganizmaların yok edilmesinde destek sağlar.

Ceviz içindeki kabuklar da kalori oldukça fazladır. Demir kalsiyum, fosfat, yağ ve karbonhidrat açısından çok zengindir.

İçinde nisain ve protein katkısı %60 oranında olmasından dolayı kaynatılarak duştan sonra suyunu soğutulup da kullanırsanız yani üstünüze sürülerse enerji verecektir.

 

Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları;

Ceviz kabuklarının saç güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Boya sonrasında kimyasal süreçlerden sonra etkilenen saçlar için bakım yaparak parlaklık kazanılmasına yardımcıdır.

Ceviz selenyum ve E vitamini içermesinden dolayı saçların bakımı yaparak duş sonrasında kolayca taranmasına yardımcı olur. İlgili yazımızda ceviz kabuğu ne işe yarar sorusuna özel etkili pratik bilgiler alacaksınız.

Ceviz kabukları saça kına yakarken veya bitkisel destekli boya yaparken de kullanılmaktadır.

Ayrıca ceviz kabuğu ile saç boyama tekniğini uygularsanız, kimyasal boyanın etkisinden bile kurtulursunuz.

Saç boyanırken saç derisi de dâhil kimyasal boyadan dolayı çok fazla zarar görmektedir. Saçların 10 kat daha parlak görünmesine yardımcıdır. Ayrıca kan pıhtılaşmasına da iyi gelen ceviz kabukları son zamanlarda saçların daha hızlı bir şekilde uzamasında etki gösterdiği belirtiliyor.

Ceviz kabukları vücut için amino grup asit dengeleyici özelliğe sahiptir.

Zihin ve bedenin gelişmesine bu derece katkı sağlayan ceviz düzenli tüketilirse, 1 ay içinde çok canlı ve güçlü saçlara erişmenize yardımcı olur. 

Saç uçlarındaki yıpranmaları onararak daha sağlıklı saçlara erişmenize yardımcıdır. Ceviz kabukları ile kullanılan sirke suyu ise demir içerikli bir karışı elde etmenize yardımcı olur.

Bu nedenden dolayı potasayım ve demir alan bir saç daha hızlı uzar.

Ceviz Kabuğunun Cilde Faydaları;

Ceviz kabuklarının kaynatılan suyu cildin yenilenmesinde yardımcıdır. Cilt üzerine uygulanan makyaj kalıntılarının doğal yollarla temizlenmesini istiyorsanız bu süreç size destek olacaktır.

Cilt üzerinde bulunan kaşıntı ve isilikleri yok eden ceviz kabukları mucize yaratır. Ciltte kalıcı olan kızarıklıkların yok edilmesinde kullanılır.

Cildin yenilenmesi ve daha parlak gözükmesini sağlayan ceviz kabuğu suyu ile cilt kanseri riskini bile önleyebiliriz.

Ayrıca ceviz kabuğu damar sağlığı açısından da faydalı olmasından dolayı cildin yumuşayarak damarların genişlemesine destek olur.

Özellikle spor yapan kişilerinde ceviz suyundan faydalandığını belirtmek isteriz. Bu nedenle cevizin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır.

Cilt için bu derece faydalı olan ceviz kabuğu saç ve saç derisinin yenilenmesinde de olumlu etki meydana getiren bir üründür.

Saç için magnezyum içerikli değerleri çıkartan ve esnek damar oluşmasına yardımcı olan cebiz kabuklarını düzenli aralıklarla tüketmeye dikkat edelim.

Cildin gençleşmesine ve daha genç görünmesine olanak sağlar. A, E, B ve C vitamini içeren ceviz kabukları cilt lekelerini yok ederek sıkılaştırır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!