HSBC Türkiye Ekonomisi Analizi (Mayıs 2024) Güncelleme

HSBC, son raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin iyimser bir bakış açısı sunuyor.

May 21, 2024 - 08:24
 0  10
HSBC Türkiye Ekonomisi Analizi (Mayıs 2024) Güncelleme
  • Yatırımcı duyarlılığı son birkaç yıla kıyasla önemli ölçüde iyileşti.
  • Yatırımcılar, son politika değişikliklerinin meyvesini vermesini bekliyor ve genel bakış yapıcı.
  • HSBC, enflasyonun Mayıs ayında %75 ile zirveye ulaşacağını ve 2024 sonu için %48'lik yıllık ortalama enflasyon tahminini koruyor.
  • Yatırımcıları rahatlatan iki önemli gelişme ise TL'deki istikrar ve TCMB rezervlerindeki iyileşme.
  • HSBC, Türkiye ekonomisinin 2024 yılında kademeli bir uyum sürecine gireceğini ve politika yapıcıların yumuşak bir iniş öncelikli olacağını öngörüyor.
  • Banka, enflasyonun düşmesini ve cari açığın daralmasını bekliyor.

Detaylar

HSBC, son raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin iyimser bir bakış açısı sunuyor. Banka, yatırımcı duyarlılığındaki artışı ve son politika değişikliklerine yönelik yapıcı görüşleri memnuniyetle karşılıyor. Bu iyimserlik, portföy akışlarındaki son ivmelenme ile de destekleniyor.

Ancak, enflasyon hala önemli bir risk olarak görülüyor. HSBC, enflasyonun Mayıs ayında %75 ile zirveye ulaşmasını ve 2024 sonu için %48'lik yıllık ortalama enflasyon tahminini koruyor.

Yatırımcıları rahatlatan iki önemli gelişme ise TL'deki istikrar ve TCMB rezervlerindeki iyileşme. Bu gelişmeler, yatırımcı güvenini artırmaya ve Türkiye'yi daha çekici bir yatırım destinasyonu haline getirmeye yardımcı oluyor.

HSBC, Türkiye ekonomisinin 2024 yılında kademeli bir uyum sürecine gireceğini ve yumuşak bir inişin öncelikli olacağını öngörüyor. Banka, enflasyonun düşmesini ve cari açığın daralmasını bekliyor.

Not: Bu bilgiler HSBC'nin Mayıs 2024 tarihli raporuna dayanmaktadır. Ekonomik göstergeler ve yatırımcı duyarlılığı zamanla değişebileceğinden, güncel gelişmeleri takip etmek önemlidir.

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow