"Yüzyıllık 'Soyu Tükenmiş' Kelebek Türleri İngiltere'de Yeniden Ortaya Çıkıyor"
"İngiltere'de 100 yıldır neslinin tükendiği sanılan siyah damarlı beyaz kelebekler, şimdi Londra yakınlarındaki çayırlarda yeniden görülüyor. Bu nadir kelebek türünün beklenmedik şekilde yeniden ortaya çıkışı 'gizemli gelişme' olarak adlandırılıyor."

'Gizemli Bir Gelişme': Siyah Damarlı Beyaz Kelebeklerin Diriliş'

"İngiltere'de bir asırdır neslinin tükendiğine inanılan bir kelebek türü olan siyah damarlı beyaz kelebek sürpriz bir şekilde geri dönüyor. Bu kelebek türü, Londra'nın güneydoğusundaki çayırlarda ve çalılıklarda az sayıda görüldü.

BBC'nin deneyimli güvenlik muhabiri ve aynı zamanda doğa gözlemcisi olan Frank Gardner, bu kelebeğin yeniden ortaya çıkmasını 'gizemli bir gelişme' olarak nitelendiriyor.

Lepidopteroloji konusunda bilgili olmayanlar için bu türü, yaz aylarında sıkça görülen beyaz kelebek veya 'lahana kelebeği' ile karıştırmak kolay olabilir. Ancak, siyah damarlı beyaz kelebekler İngiltere'de uzun yıllardır görülmemişti.

Son zamanlarda, bu kelebek türü, Londra'nın eteklerinde, alıç ve kuş kiraz ağaçlarının tercih ettikleri yaşam alanlarının çevresinde tespit edildi. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kelebekler kanatlarındaki belirgin siyah damarlardan tanınabilir.

İngiltere'deki kelebek türlerini ve popülasyonlarını izlemeye adanmış bir vakıf olan The Butterfly Conservation, bunun arkasında kimin ve neden olduğu bilinmese de, bu kelebeklerin çevreye yeniden verilmiş olabileceği tahmininde bulundu.

Vakıf, türün geri dönüşünü memnuniyetle karşıladı ancak bunun soyu tükenmiş bir yaratığın kendiliğinden yeniden ortaya çıktığı anlamına gelmediğini açıkladı."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!