Yargı Paketi ve Af Yasası Gündemde: Yargı Paketinde Af Düzenlemesi Var mı?
Son günlerde Resmi Gazete'de yayınlanarak yasalaşan 7. Yargı Paketi, genel af düzenlemesi hakkındaki detaylarla gündeme oturdu.
Konut haczi, kiralık konutlarda arabuluculuk zorunluluğu, infaz ertelemesi, uyuşturucu suçlarına yönelik ağır cezalar ve göçmen kaçakçılığı gibi birçok konuyu kapsayan düzenlemenin içeriği ve af yasası ile ilgili son gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz. İşte 7. yargı paketi maddeleri ve af yasası hakkındaki güncel bilgiler...

"Mahkumlara af düzenlemesi ne zaman çıkar?" sorusu gündemde;

7. Yargı Paketi'nin kabul edilmesiyle infaz düzenlemesine dair beklentiler arttı. Yeni yargı paketi, TBMM tarafından onaylandıktan sonra af yasası ile ilgili bir düzenleme olup olmadığı merak konusu oldu. İşte genel af yasası hakkında güncel bilgiler...

 

7. YARGI PAKETİ RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI!

Kiralık konutlarla ilgili arabuluculuk, uyuşturucu suçlarına yönelik yeni önlemler ve çocuğu hasta olan mahkum annelere infaz ertelemesi imkanı sunan Yeni Yargı Paketi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

GENEL AF BEKLENTİSİ: İNFAZ İNDİRİMİNDE SON DURUM!!

Yargı Paketi'nin TBMM'de kabul edilmesiyle, infaz indirimi düzenlemesine dair beklentiler arttı.

Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, pakette genel af ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır.

"Genel Af Yasaları: Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir?"

İCRA VE İFLAS KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI!

Yargıda yeni düzenlemeleri içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan bu kanunla, çocuğu hasta olan mahkum annelere infaz ertelemesi sağlanırken, kiralık konutlarla ilgili uyuşmazlıklar arabuluculuk kapsamına alınıyor.

Uyuşturucuyla mücadelede ağır cezalar öngören kanun, göçmen kaçakçılığı suçlarına da daha ağır cezalar getiriyor. Ayrıca, kanunla aile üyelerine ait kişisel eşyalar ve ailenin ortak kullanımına hizmet eden tüm ev eşyalarının haczedilmemesi sağlanacak.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE;

Uyuşturucu madde kullananlar için tedavi veya denetimli serbestlik sürecinin daha etkin işletilmesi amaçlanıyor.

Bu bağlamda; tedavi veya denetimli serbestlik süresine ilişkin uzatma süresi, 1 yıldan 2 yıla çıkarılıyor ve şüphelinin daha uzun süre tedavi veya denetim altında tutulması hedefleniyor.

 

UYUŞTURUCU MADDE TİCARETİ SUÇUNUN CEZA ALT SINIRI 15 YILA YÜKSELTİLDİ!!

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 188. maddesinin 4. fıkrasına "sentetik katinon ve türevleri, sentetik opioid ve türevleri ile amfetamin ve türevleri" eklendi. Bu sayede, söz konusu maddelerin üretimi, ithalatı, ihracatı ve ticaretine ilişkin suçlara yönelik cezalar yarı oranında artırıldı. Bu kapsamda, örneğin belirtilen uyuşturucu maddelerin ticaretine ilişkin suçun ceza alt sınırı 10 yıldan 15 yıla yükseltildi.

Uyuşturucu madde kullananlar için tedavi veya denetimli serbestlik sürecinin daha etkin işletilmesi amaçlanıyor. Bu bağlamda, tedavi ve/veya denetimli serbestlik süresine ilişkin uzatma süresi, 1 yıldan 2 yıla çıkarılıyor ve şüphelinin daha uzun süre tedavi ve/veya denetim altında tutulması hedefleniyor. Cumhuriyet savcısının, erteleme süresi içinde uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını tespit etmek için şüpheliyi yılda en az 2 kez ilgili kuruma sevk etmesi zorunlu hale getirildi. Ayrıca, Cumhuriyet savcısı tarafından şüpheli hakkında verilen erteleme kararının kolluk birimlerine bildirilmesi sağlanacak.

Yargı Paketi'nin TBMM'de kabul edilmesi ve Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla, af yasası ile ilgili beklentiler gündeme geldi. Ancak, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yürütülen 7. Yargı Paketi'nde genel af düzenlemesi ile ilgili bir madde yer almamaktadır. Yeni yargı paketi, infaz düzenlemeleri ve diğer konulara odaklanmış olup, şu an için genel af yasası gündemde değildir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!