Türkiye'de SMA Hastaları İçin Gen Tedavisi Başlıyor | Koca: Hasta Grubu Belirlendi, Tedavi Yakında Başlayacak..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığına yönelik olarak gen tedavisi uygulamasının başlayacağını duyurdu.
Koca, SMA hastaları için gen tedavisinde uygulanacak hasta grubunun belirlendiğini ve tedavinin yakın bir zamanda başlayacağını ifade etti. Koca, ayrıca bu hastalığın istismar edilmesine tahammülleri olmadığını ve SMA Bilim Kurulu'nun etkili olduğu belirlenen ilacın temin edildiğini açıkladı.

SMA Hastaları İçin Türkiye'de Gen Tedavisi Başlıyor, Koca Açıklama Yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sonrasında kabine toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı ve Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastaları için gen tedavisi uygulamasının Türkiye'de başlayacağını duyurdu. Bu nadir hastalıkla ilgili olarak dünyada sınırlı sayıda merkezde uygulanan gen tedavisinin Türkiye'ye getirileceğini ifade etti.

Koca, SMA hastalarının tedavisi için İstanbul'da hücre ve gen terapilerinin uygulanacağı bir hastane kurulacağını ve bu hastalıklarda kullanılan ilaçların üretimi için bir tesisin de bulunacağını belirtti. SMA Bilim Kurulu'nun, faydası ispatlanmış olan ilacın teminini sağladığını ve hangi hasta grubunda kullanılabileceğini belirlediğini söyledi.

Sağlık Bakanı, etkili olduğu tespit edilen bir hasta grubu için gen tedavisinin planlandığını ve yakın bir zamanda uygulamaya geçileceğini açıkladı. Ayrıca, SMA hastalığı konusunda son derece hassas olduklarını vurgulayarak, bu hastalığın istismar edilmesine tahammüllerinin olmadığını belirtti.

Zolgensma gen tedavisi ise 2 yaşından küçük SMA'lı bebeklere bir kez uygulanan bir tedavi yöntemidir. Türkiye'de de birçok kampanya düzenlenerek SMA'lı bebeklerin bu tedaviyi alabilmeleri için destek sağlanmıştı. Yeni başlayacak olan gen tedavisi, umut vaat eden bir adım olarak SMA hastaları ve aileleri arasında sevinç yaratmış durumda.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!