Türkiye, Rusya, İran ve Suriye Dışişleri Bakanlarından Suriyelilerin Dönüşü İçin Ortak Karar..
Dört ülke, Türkiye-Suriye ilişkilerinin ilerletilmesi ve Suriyelilerin anavatanlarına gönüllü, güvenli ve onurlu dönüşlerinin kolaylaştırılması için bir yol haritası oluşturmayı kararlaştırdı.

Dört Ülkenin Dışişleri Bakanları, Suriyelilerin Anavatanlarına Dönüşlerini Kolaylaştırmayı Hedefliyor!!

Türkiye, Rusya, İran ve Suriye Dışişleri Bakanları, Türkiye-Suriye ilişkilerini ilerletme ve Suriyelilerin anavatanlarına gönüllü, güvenli ve onurlu dönüşlerini kolaylaştırma amacıyla bir yol haritası oluşturma kararı aldılar. Ortak açıklama, Moskova'da düzenlenen dörtlü toplantının ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Sergey Lavrov, Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Faysal el-Mikdad'ın katıldığı toplantıda, dört bakan, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin canlandırılması konusunda "içerikli ve açık bir görüşme" gerçekleştirdi.

Katılımcılar, Suriye'nin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve terörizmle mücadeleye olan bağlılıklarını teyit ettiler. Suriyelilerin anavatanlarına dönüşlerinin ve ihtilaf sonrası yeniden inşanın kolaylaştırılması için uluslararası yardımın artırılmasının önemi altını çizdiler.

Ayrıca, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin ilerletilmesi amacıyla Dışişleri Bakan Yardımcılarının, dört ülkenin Savunma Bakanlıkları ve İstihbarat birimleri ile koordinasyon halinde bir yol haritası hazırlamaları kararlaştırıldı.

Toplantının "olumlu ve yapıcı bir atmosferde" gerçekleştiği belirtildi ve bakanların, önümüzdeki dönemde mevcut dörtlü formatta üst düzey temasların ve teknik görüşmelerin sürdürülmesi konusunda anlaştıkları ifade edildi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!