"Picasso'yu Terk Eden Tek Kadın Françoise Gilot, 101 Yaşında Hayatını Kaybetti"
101 yaşında hayatını kaybeden Françoise Gilot, Pablo Picasso'yla yaşadığı çalkantılı ilişkisi ve onu terk etmiş olmasıyla tanınan Fransız bir ressam ve yazardı.
Kalp ve karaciğer rahatsızlıkları nedeniyle Manhattan'da bir hastanede yaşamını yitiren Gilot'un ölümü, sanat dünyası için büyük bir kayıp olarak nitelendirildi.

Picasso İle Fırtınalı İlişkisi ve Sanat Hayatı İle Tanınan Ressam ve Yazar Françoise Gilot, Yaşamını Yitirdi..

Fransız ressam ve yazar Françoise Gilot, 101 yaşında hayatını kaybetti. Kendisinden 40 yaş büyük ve evli olan Pablo Picasso'yla yaşadığı on yıllık ilişkisi ve onu terk etmiş olmasıyla bilinen Gilot, Picasso'yla yaşadığı bu fırtınalı romantik ilişkinin gölgesinde sanatını sürdürdü.

Gilot'un kızı Aurelia Engel, annesinin bir süredir kalp ve karaciğer rahatsızlıklarıyla mücadele ettiğini ve Manhattan'da bir hastanede öldüğünü söyledi. Fransa Kültür Bakanı Rima Abdul Malak, Gilot'nun ölümünün sanat dünyası için büyük bir kayıp olduğunu ifade etti.

21 yaşında Picasso'yla tanışan ve ondan iki çocuk sahibi olan Gilot, 1964 yılında 'Picasso ile Yaşamak' adlı bir biyografi yazdı ve bu kitap, döneminin en çok satan kitapları arasına girdi.

Gilot, Picasso'dan ayrıldıktan sonra Amerika'ya taşındı ve iki evlilik yaptı. Ayrıca Güney Kaliforniya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. Gilot'un eserleri, Picasso'nun galerilerde sergilenmelerini engellemeye çalışmasına rağmen, günümüzde Metropolitan Sanat Müzesi başta olmak üzere birçok müzede sergilenmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!