Oy Kullanmama Cezası 2023: Seçimlerde Oy Kullanmak Zorunlu Mu, Oy Kullanmama Cezası Ne Kadar?
14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala, vatandaşlar oy kullanma zorunluluğu ve oy kullanmama cezası hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. 18 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için oy kullanmak vatandaşlık görevi olarak kabul edilir. Ancak bazı durumlarda oy kullanılamayabilir.
Peki, oy kullanmamanın cezası var mı ve ne kadar? İşte, 2023 oy kullanmama cezası hakkında bilgiler.

Oy Kullanmak Zorunlu Mu?

Oy kullanma hakkı vatandaşlık görevi olarak kabul edilir ve YSK tarafından cezai işlem uygulanabilir. Her bireyin vatandaşlık görevi olan oy kullanma hakkının kullanılmaması durumunda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen bir ceza uygulanır.

Oy Kullanmama Cezası 2023

2017 yılı Referandum seçimlerinde YSK tarafından belirlenen ceza 22 TL idi ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde de aynı tutar uygulanmıştı. 14 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmama cezasının ne kadar olacağı henüz açıklanmadı. Yüksek Seçim Kurulu'nun alacağı karar doğrultusunda oy kullanmama cezası belirlenecek.

Oy kullanmayan kişilere ceza tebligatı gönderilir. Tebligatın elinize ulaşmasıyla birlikte pusulada ödeme işlemleri hakkında bilgiler bulunur. Ödemeler, Maliye Bakanlığı veya PTT gibi kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu cezalar Maliye Bakanlığı'na ödenir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!