"Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı: TÜFE Yıllık %39,59’a Ulaştı"
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık bazda %0,04 artış gösterdi ve yıllık bazda %39,59’a ulaştı.

"TÜFE Son 17 Ayın, Yİ-ÜFE Son 24 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi"

TÜİK'in açıkladığı son enflasyon verilerine göre, Mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,04 artış gösterdi ve yıllık bazda %39,59'a yükseldi. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise aylık bazda %0,65 artış kaydetti.

Mayıs ayında, 12 aylık ortalamalara bakıldığında, tüketici fiyatları %63,72, Yİ-ÜFE ise %95,8 oranında artış gösterdi. Geçen yılın aralık ayına göre ise TÜFE %15,26, Yİ-ÜFE ise %7,81 yükseldi.

Son verilere göre, yıllık enflasyon oranı tüketici fiyatlarında %39,59 ve yurt içi üretici fiyatlarında %40,76 olarak gerçekleşti. Bu durum, yıllık enflasyonun TÜFE'de son 17, Yİ-ÜFE'de ise son 24 ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösteriyor.

TÜİK geçen hafta yaptığı bir açıklama ile, hanelere bir ay boyunca ücretsiz doğalgaz sağlanmasının ardından, Mayıs ayı TÜFE hesaplamalarında 'sıfır fiyat' yöntemi uygulandığını duyurdu. Bu durumun genel endeks üzerinde aşağı yönlü kuvvetli bir etki oluşturduğu belirtildi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!