Geoffrey Hinton, Yapay Zeka Risklerine İşaret Ederek Google'dan İstifa Etti!!
Yapay zeka alanında önemli bir isim olan ve Google'da 10 yıldan uzun süre çalışan Geoffrey Hinton, New York Times'ta yayımlanan bir röportajda yapay zekanın risklerine dikkat çektikten sonra şirketten ayrıldığını duyurdu.
Hinton, "Kendimi bir bahaneyle avutuyorum. Ben yapmasaydım başkası yapacaktı" ifadelerini kullandı.

Geoffrey Hinton;

Geçtiğimiz ay Google'dan istifa eden Hinton, CEO Sundar Pichai ile bir görüşme gerçekleştirdi; ancak bu görüşmenin detayları hakkında bilgi vermedi. Hinton, "Kötü aktörlerin yapay zekayı kötü şeyler için kullanmasını nasıl engelleyebileceğimizi görmek zor" dedi. Hinton, öğrencileriyle birlikte yıllarca çalışarak kendi kendine öğrenen bir sinir ağı geliştirmiş ve bu çalışmalarla ChatGPT ve Bard gibi projelerin temelini atmıştır.

Röportajda Geoffrey Hinton, Microsoft'un Bing'iyle Google arasındaki şiddetli rekabetin durdurulmasının imkânsız olabileceğini söyledi. Bu rekabet nedeniyle 'neyin doğru neyin yanlış' olduğunu ayırt etmenin giderek zorlaşabileceği konusunda uyarıda bulundu.

İnsanlığın Geleceği İçin Endişelerini Paylaşıyor;

Yapay zeka alanında önemli bir isim olan Geoffrey Hinton, yapay zekanın kendi kodunu yazmaya ve çalıştırmaya başlaması durumunda insanlığın ortadan kalkabileceği endişesini dile getirdi.

Hinton, insanlar tarafından yapılan tahminlerin geçmişte daha iyimser olduğunu ve yapay zekanın insanlardan daha akıllı olabileceği fikrinin genellikle olası görülmediğini veya yakın zamanda gerçekleşemeyeceğini düşündüklerini ifade etti.

Ancak Hinton, kendi düşüncelerinin de zamanla değiştiğini belirtti: "30 ila 50 yıl ya da daha uzun sürer diye düşündüm.

Ancak açıkçası artık o kadar da uzak olduğunu düşünmüyorum." Bu açıklamalar, yapay zeka teknolojilerinin hızlı gelişiminin ve bu alandaki etik sorunların önemli bir tartışma konusu olduğunu gösteriyor.

Geoffrey Hinton Kimdir?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!