Evlilik Öncesi Eş Adayınıza Sormanız Gereken 12 Soru Nedir?
İşte evlenmeden önce eşinize sormanız gereken 12 soru, çünkü şimdi rahatsız bir konuşma, daha sonra yaşayacağınız çok fazla üzüntüyü önleyebilir.

Evlilik Terapisti Hatty J. Lee;

Birini bulmayı, aşık olmayı ve yerleşmeyi düşündüğümüzde, evlenmenin olası sonuçlarından birini düşünmeyi pek sevmeyiz: boşanma. Ne yazık ki, boşanma bazı ilişkilerin gerçek bir parçasıdır, ancak gerçekçilik ve korkutmak arasında ince bir çizgi vardır - boşanma kesinlikle gerçekleşir, ama bu sizin başınıza gelmesi gerektiği anlamına gelmez. Hayatın önünüze çıkmasını engelleyemeseniz de (ve beklenmedik engeller ve zorluklarla karşılaşsanız bile) ilişkinizin bunlara dayanacak kadar güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. Ve ideal olarak, bu evlenmeden çok önce başlar.

Büyük, önemli ilişki konuşmalarının herkesin evlenmeden önce yaptığını düşünebilirsiniz, ancak halının altına süpürülen veya tamamen görmezden gelinen konuların ne kadar çok olduğuna şaşıracaksınız. Doğru soruları sormak, evli hayata doğru adımla başlamanıza ve boşanmayı önlemeye yardımcı olabilir. "Birçok insan bu konuşmaları nişanlandıklarında başlatır ve sonra çok geç olduğunu düşünür" diyor evlilik terapisti Hatty J. Lee.

Bazı konularda anlaşmazlık yaşamak normaldir. Önemli olan açık ve dürüst bir sohbet sağlamaktır. Lee, çiftlere insanların tuttukları pozisyonların çoğu zaman "daha derin bir şey" olduğunu hatırlatır. İyi bir eş veya ebeveyn olma korkusu veya çatışma korkusu olsun, çiftlerin bu korkuları tanımlayabilen ve etrafında güvenlik sağlayabilen yollar bulması gerekir. Hala göz göze gelmiyor musunuz? Panik yapmayın. "Çok önemli olan şudur: Bu bir ihtiyaç mı yoksa pazarlık yapılamaz mı? Birçok konuda anlaşmazlık yaşasanız bile hepsi pazarlık konusuysa, bunun üstesinden gelebilirsiniz" diyor Lee.

Ancak, anlaşmazlıklar acı veriyorsa, şeyleri düzeltene kadar nişanınıza ara vermenin tamamen kabul edilebilir olduğunu bilin. "Eğer herhangi bir noktada, birbirinizle yıkıcı, acı verici ilişki modellerine girerseniz, durun ve süreci zorlamak yerine ara verin" diyor Lee. "Sorun ortadan kalkmayacak. Çözmediğiniz her şey evlendikten sonra tam güçle karşınıza çıkacak."

Ve bir soru sormak istiyorsanız, sormaktan çekinmeyin. "İstediğiniz zaman herhangi bir soruyu sorabilirsiniz, çünkü sonuçta eğer düşünüyorsanız ve sizin için önemli bir şeyse, zamanınızı boşa harcamak istemezsiniz." Sadece savunmasız bir yerden gelmeyi ve neden önemli olduğunu açıklamayı unutmayın.

01-Mali Hedefleriniz Nelerdir ve Bunlara Ulaşmaya Nasıl Çalışabiliriz?

Öncelikle, parayı konuşmalısınız. Para, çiftler arasında ilişki stresinin önemli bir kaynağı olabilir, bu nedenle erken aşamada aynı sayfada olmak çok önemlidir. Mali hedefler sormak, “Neden faturalarınızı zamanında ödemiyor gibi görünüyorsunuz ama haftada üç gece dışarıdan yemek söylüyorsunuz?” demekten çok daha olumludur.

"Çok sayıda çift için kesinlikle büyük bir hassas noktadır" diyor Lee. Borç, harcama ve tasarrufa dalmayı önerir. Şunları sorun: Giderleri nasıl paylaşmayı bekliyorsunuz? Cinsiyete dayalı mali beklentileriniz var mı? Hesaplarımızı birleştirecek miyiz? Harcamaları nasıl önceliklendireceğiz?

İkinizin de paranın nasıl görüldüğünü ve yönetildiğini anlamak için bir sohbet başlatmak istiyorsunuz.

02-Stresli Olduğunuzda Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Eşinize yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, onlara ne zaman düşkün olduklarında nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmektir. Bazı insanlar güvenceye, diğerleri zamana, diğerleri ise moral konuşmasına ihtiyaç duyar herkes farklıdır.

Ancak gerçekten stresli ve zor durumdayken, bu ihtiyaçları tam olarak iletemeyebiliriz. İhtiyaçlarınızı önceden belirlemek, siz ve eşinizin birbirinize yardımcı olabilmesini ve stresle başa çıkabilmesini sağlar.

03-Çocuk İstiyor musunuz ve Hamile Kalmakta Zorluk Yaşarsak Ne Yaparız?

Evlilik öncesi çocuk konusunu konuşacaklarını düşünebilirsiniz ama bazen bu olmaz. Hem çocuk isteyip istemediğinizi konuşmanız, hem de daha geniş bir konuşma yapmanız gerekir.

Hamile kalmakta zorlanmak, bir ilişkide yıkıcı olabilir ve tam o anda, sizden biri tüp bebek tedavisine girmek istiyor ve diğeri bunun çok zor olduğunu düşünüyor ya da biriniz evlat edinmeye açıkken diğeri değil. Zaman içinde, bu konudaki düşünceleriniz değişebilir, ancak erken konuşarak, duruma bir ekip olarak gireceğinizden emin olun.

 

04-Çocuk Bakımı ve Ebeveynlikle İlgili Beklentileriniz Nelerdir?

Her ikiniz de çocuk isteme ve kaç tane konusunda kararlıysanız, harika! Bir sonraki soru, onları nasıl büyüteceğinizdir. Lee, şunları sormanızı önerir: "Çocuklarımız olursa, çocuk bakımı ve ebeveynlikle ilgili beklentileriniz nelerdir? Cinsiyete dayalı beklentileriniz var mı? Feminist misiniz? İdeal durumunuz nedir her ikimiz de çalışıp çocuklara mı bakarız? Evde kalmak ister miydiniz?" Ayrıca, her eşin nasıl büyütüldüğünü ve bundan neyi sevip sevmediğini de tartışın.

 

05-İletişim Tarzınız Nedir?

Herkes, iletişimin bir ilişki için çok önemli olduğunu duyar, ancak farklı iletişim tarzlarına sahip olan her iki tarafın da sağlıklı iletişim kurması zor olabilir.

Bu yüzden, iletişim hakkında iletişim kurun. Sizden biri üzerinde düşünmeye zaman mı ihtiyaç duyar? Sizden biri düşünmeden konuşur ve sonra pişman mı olur? Sizden biri yazılı olarak mı daha iyi iletişim kurar? İletişim sorununu çözmek, her şeyin daha kolay olmasını sağlar.

 

06-Anlaşmazlık Yaratan Konularınız Nelerdir?

Herkesin anlaşmazlık yaratan konuları vardır. Geleneksel konular hakkında olabilirler - çocuk sahibi olup olmamak, hangi dinde yetiştirilecekler, bir eşten neye ihtiyaç duyulduğu gibi; ancak tamamen farklı da olabilirler. Anlaşmazlık yaratan konularınız, yaşamak istediğiniz yer, takip etmek istediğiniz tutkulu projeler veya desteklenmesi gereken kariyer hedefleri ile ilgili olabilir.

Bu pazarlıksız maddeleri bilmek, geleceğinizin manzarasını iyi anlamanızı ve her iki tarafın da işe yaraması için sağlam bir temel atmaya yardımcı olacaktır. Anlaşmazlık yaratan konularınız uyuşuyorsa, evliliğiniz çok daha güçlü bir şansla hayatta kalır.

07-Ne Kadar Yalnız Zaman İhtiyacınız Var?

Herkesin yalnız zamana ihtiyacı vardır, ancak bazıları diğerlerinden daha fazlasına ihtiyaç duyar. Eşinizin normal bir ihtiyaç olarak yalnız zamana ihtiyaç duyduğunu bilmiyorsanız, alan aradıklarında geri çekilmiş, öfkeli veya hüzünlü olduğunu düşünebilirsiniz.

Başlangıçta her ikisinin de yalnız zamana ihtiyaç duyduğunu ve bunun nasıl ortaya çıktığını belirlemek, ilişkinizi sadece güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda gelecekteki kafa karışıklığını önler.

08-En Büyük Korkunuz Nedir?

 

Kolay olmayan bir soru olabilir, ancak birinin neyin önemli olduğunu anlamak için en iyi yollardan biridir. Evlilik, anlayış hakkındadır ve sadece umutlarınızı, hayallerinizi ve hedeflerinizi anlamakla kalmaz, aynı zamanda korkuları, pişmanlıkları ve zorlukları da anlar - özellikle evlilikle ilgili olarak. Zor soruları sorduğunuzdan emin olun ve evliliğiniz çok daha derin bir anlayış seviyesine ulaşacaktır.

Lee, "Birçok kişi, evliliğin olumlu olmadığı ailelerde büyüdü," diyor. "Bu konuda dürüst konuşmalar yapın. Korkuları besleyin ve bunları birlikte ele alın."

09-Kayınvalidelerimizle Nasıl Başa Çıkarız?

Yeni bir aile yaratmaya çalışırken, kayınvalidelerle ilgili sınırlar koymak gerekir. Lee, "Birçok insan, özellikle eşinizin ailesiyle göz göze gelmediğinizde, ileride zorluklar yaşayabileceği için ailelerine hala küçük bir çocuk gibi bağlı," diyor.

"İlişkimizi önceliklendirmeyi planladığınız büyük ölçüdeki soru nedir?" diye soruyor. "Ebeveyniniz bir şey ister ve ben başka bir şey istersem, bunu nasıl ele alırsınız? Evli bir çift olarak yeni ailemizi önceliklendirmeye yönelik değerleriniz nelerdir? Ailenizle ne kadar zaman geçirmeyi düşünüyorsunuz?" gibi sorular sormanız gerekmektedir.

10-Evlilikle İlgili Fantazileriniz Nelerdir?

Lee'ye göre, "Evlilikte ve ortaklıkta ne aradığınıza dair herhangi bir fanteziniz var mı?" diye sormanız da önemlidir.

Eşiniz, her akşam ev yapımı yemekler, haftalık randevu geceleri, düzenli seyahatler veya sosyal durumlarda bir birim olarak hareket etme gibi şeyler hayal ediyor olabilir, ancak sizin istediğiniz bu olmayabilir. Evlendikten sonra sürprizler ve hayal kırıklıklarından kaçınmak için birbirinizin evlilik fantezilerinin farkında olun.

11-Seks Konusundaki Beklentileriniz Nelerdir?

Eşler, evlilik içinde seksin ne sıklıkla olması gerektiği konusunda farklı görüşlere sahip olabilir ve bu yüzden samimi beklentiler hakkında dürüstçe konuşmak önemlidir. "Özellikle ilişkinin süresince değişen beklentiler ve fanteziler hakkında konuşma, ilişkinin bir parçasıdır," diyor Lee. "Bazı dönemlerde gerçekten yoğun olabilir ve sonra bazı dönemlerde gerçekten kuru olabilir."

Birbirinize daha az cinsel aktivite, özellikle kuru dönemlerde, eşinize ilgi kaybı anlamına gelmediğini belirtin. Başka yollarla samimi olmayı keşfetmek için işbirliği yapın.

 

12-Evlilik Sizin İçin Ne Anlama Geliyor?

Evlilik herkes için aynı şeyi ifade etmez. Bazı insanlar için neredeyse her şeyi kapsayan bir ortaklık, bazıları için ise yasal bir anlaşmadır. Beklentilerinizi konuşarak, ihtiyaçlarınızın veya beklentilerinizin karşılanmadığından emin olabilirsiniz - evliliğin bu yeni dönemine birlikte yaklaşıyorsunuz.

Evliliğinizi boşanmaya karşı garanti altına almanın kesin bir yolu yoktur, ancak başarılı olma şansını en üst düzeye çıkarmak için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz. Evlenmeden önce bu büyük konuları konuşarak ve ihtiyaçlarınızın, isteklerinizin ve beklentilerinizin uyumlu olduğundan emin olarak, evli hayata en güçlü şekilde başlayabilirsiniz. Şüpheye düştüğünüzde, iletişim kurun - sorular sorun, dinleyin ve tartışın. Bu, herhangi bir engelin en kısa yoludur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!