Eurovision'da Tarihi Bir Değişiklik!!
Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından her yıl düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nın 67. yılında, ev sahibi ülke olarak bir ilke imza atılacak. Yarışma, bu yıl İngiltere'nin Liverpool kentinde gerçekleştirilecek.

Ev Sahibi Bir İlk: Şampiyon Değil, İkinci Ülke

Bu akşam gerçekleştirilecek Eurovision Şarkı Yarışması'na 26 ülke katılacak. Fakat bu yıl, tarihinde ilk kez bir önceki yılın birincisi yerine ikinci olan ülke ev sahipliği yapacak.

Birinci Ukrayna, Ancak Ev Sahibi İngiltere..

Eurovision Şarkı Yarışması'nda genellikle bir önceki yılın birincisi, bir sonraki yılın ev sahipliğini üstlenir. Geçen sene "Stefania" isimli şarkıyla 439 puan toplayarak tarihin en yüksek puanını alan Ukrayna, bu görevi üstlenmeye hak kazanmıştı. Ancak Rusya-Ukrayna çatışması sebebiyle EBU, Ukrayna'nın ev sahipliği yapmasının riskli olacağını belirtti ve görevi bir önceki yıl ikinci olan İngiltere'ye devretti. Bu, Eurovision tarihinde bir ilktir ve 67. Eurovision Şarkı Yarışması, İngiltere'nin Liverpool kentinde düzenlenecektir.

Türkiye, 11 Yıldır Katılmıyor!!

Türkiye, 2003'teki Sertab Erener zaferinden sonra 7 defa ilk ona girdi. Ancak 2012 yılından bu yana yarışmaya katılmama kararı aldı. Türkiye'nin Eurovision tarihine ilk katılımı 1975'te oldu ve Stockholm'de düzenlenen yarışmada 3 puan alabildi.

Birincilik, Sertab Erener ile Geldi

Türkiye, 1997'de Şebnem Paker'in "Dinle" şarkısıyla üçüncü oldu ve 2003 yılında Sertab Erener ve Demir Demirkan'ın "Everyway That I Can" adlı şarkısıyla birinci oldu. Bu zafer, Türkiye'ye 2004'teki Eurovision Şarkı Yarışması'nın ev sahipliği hakkını kazandırdı.

Yarışma Türkiye'de düzenlendiğinde, daha önce görülmemiş bir logo ve slogan kullanıldı. Eurovision kelimesindeki 'V' harfi kalp şeklinde tasvir edildi ve bu kalbin içine ev sahibi ülkenin bayrağı eklendi. Bu format, Eurovision tarafından bugüne kadar sürdürülmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!