BAĞ-KUR tescil affı çıktı mı? Vergi affı düzenlemesi yasalaştı!
BAĞ-KUR prim borcu iptal edilen ancak iptal edilen prim günlerini emeklilik için geri getirmek isteyen BAĞ-KUR'lular, vergi affı yasasının yapılandırma imkanı sunup sunmadığını merak ediyorlar. Vergi affı düzenlemesi yasalaştı. Acaba, yeni düzenlemeyle BAĞ-KUR prim borçları için tescil affı sağlanacak mı? İşte merak edilenler...

2023 BAĞ-KUR iptal edilen prim günleri için yapılandırma gerçekleşecek mi? Bağkur tescil affı bulunuyor mu ve mevcut durum ne?

BAĞ-KUR’luların prim borçları 2008, 2015, 2018, 2020 ve 2021 yıllarında çıkan kanunlarla iptal edildi. İptal edilen primlerin bağlı olduğu sigortalılık süreleri durduruldu. Kanuna göre, bu şekilde durdurulan sigortalılık süreleri, BAĞ-KUR’lunun maddi durumunun uygun olduğu herhangi bir tarihte güncel asgari ücret üzerinden prim ödeyerek geri getirilebiliyor. Bu sayede durdurulan sigortalılık süreleri emekliliğe dahil ediliyor.

İptal edilen prim günlerini geri getirerek (ihya) borcunu ödemek isteyen BAĞ-KUR'luların dikkati, geçtiğimiz günlerde TBMM'de kabul edilen ve Resmi Gazete'de yayımlanan vergi affı paketine yönelmiş durumda.

Vergi affı paketinde BAĞ-KUR'luların iptal edilen borçlarıyla alakalı bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle, borcunu ödeyip prim günlerini ihya etmek isteyen BAĞ-KUR'lular vergi affı paketinden yararlanamayacaklar.

Fakat yapılandırma yapılmadan borcunu ödeyen BAĞ-KUR'lular, prim günlerini geri getirme hakkına sahip olacaklar.

Sonuç olarak, mevcut durumda BAĞ-KUR tescil affı bulunmamakta ve 2023 BAĞ-KUR iptal edilen prim günleri için yapılandırma söz konusu değildir. İptal edilen prim günlerini geri getirmek isteyen BAĞ-KUR'lular, vergi affı paketinden yararlanamayacak olup, yapılandırma yapılmadan borçlarını ödeyerek prim günlerini ihya edebileceklerdir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!