ABD'de Alarm Durumu! Orman Yangınlarından Kaynaklanan Dumanlarla Maskeler Geri Döndü, Evden Çıkmayın Uyarısı Yapıldı!
ABD'nin birçok eyaletinde Kanada'dan yayılan 413 orman yangını sonucu oluşan yoğun dumanlar, hava kalitesinin düşmesine sebep oldu. New York'tan gelen görüntüler, şehrin turuncu bir duman bulutu altında kalarak tarihi yapıların sis perdesinin ardında kaybolduğunu gösterdi. Yetkililer, mümkünse evden çıkmama, çıktıklarında ise N95 tipi koruyucu maskeler takma uyarısında bulundu.

Hava Kalitesi Düştü, New York Turuncu Duman Bulutuyla Kaplandı.

ABD'nin birçok eyaletinde dumanlar nedeniyle hava kalitesi ciddi şekilde düştü. Özellikle New York'ta, sadece birkaç saat içinde turuncu bir duman bulutunun altında kalındı. Tarihi yapılar bu sis perdesinin arkasında gizlendi. İnanılmaz görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı ve durumun vahameti gözler önüne serildi.

Maskeler Geri Döndü, Evden Çıkılmaması İstendi!

Yetkililer, insanlardan mümkünse evden çıkmamalarını ve çıktıklarında N95 tipi koruyucu maskeler takmalarını istedi. Hava kalitesindeki düşüş nedeniyle dün kent genelinde 1 milyon ücretsiz maske dağıtıldı. Hafta sonu boyunca da hava kalitesindeki düşüşün devam etmesi bekleniyor. Uzmanlar, kenti kaplayan dumana maruz kalmanın sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor.

Okullar Tatil Edildi, Açık Hava Etkinlikleri İptal Edildi!

New York eyaletindeki bazı okullar tatil edildi ve kentte düzenlenecek açık hava sosyal etkinlikler iptal edildi. Yangınlar nedeniyle oluşan yoğun dumanlar ve düşen hava kalitesi, günlük yaşamı etkilemeye başladı. Sağlık yetkilileri, özellikle solunum ya da kalp rahatsızlığı olan savunmasız insanların dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor.

İklim Değişikliği ve Orman Yangınları..

Uzmanlara göre, bahar aylarının normalden daha sıcak ve kurak geçmesi, orman yangınlarının sıklığını artırıyor. Kanada'daki yangınlar da iklim değişikliğinin etkilerini gösteriyor. İklim değişikliği, olağanüstü hava koşullarını ve orman yangınlarını sıklaştırarak büyük bir tehdit oluşturuyor.

ABD Başkanı Joe Biden, yangınların iklim değişikliğinin etkilerinin kesin bir hatırlatıcısı olduğunu ifade etti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!