''12 MAYIS HEMŞİRELER GÜNÜ''
Hemşirelik; insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir.
Bu hafta değerlendirilirken, hemşirelik mesleğinin sorunları ortaya konur ve çözümler üretilir. Florance Nightingale Kırım Savaşı sırasında İngiltere’den gelerek, Üsküdar’daki Selimiye Kışlası’nda hemşirelik yapmış ve büyük ün kazanmıştır.
1964 yılından itibaren ülkemizde de her 12 Mayıs Günü “Hemşireler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Peki Neden 12 Mayıs?

Çünkü 12 Mayıs Florance Nightingale’ın doğum tarihidir. O sebeple hemşireler günü de 12 Mayıs’tır…

Florance Nightingale Kimdir?

Florance Nightingale, İngiliz reformcu, hemşire ve aynı zamanda bir istatistikçidir. Kendisi modern hemşireliğin mimarlandırındandır. Kırım Savaşı yaşanırken hemşirelik eğitimi almış ve hemşirelerin öncüsü olmuştur.

Savaşta korkmadan cephelerde bir çok askerin tedavi ve bakımlarını üstlenmiş, hemşireliğim itibarını yükseltmiştir. Özellikle uykusuz, gece, gündüz demeden, yaralı, savaşmış askerlere baktığı için kendisine “Lambalı Kadın” ünvanı takılmıştır.

Florance Nightingale aynı zamanda çok yönlü bir yazardır. Yaşamı boyunca tıbbi bilgilerle dolu bir çok eser yayımlamıştır. Yazılarında basit ve akıcı bir ingilizceyle dikkat çeken Nightingale, bu yazılarını istatistik ve grafik bilgilerini de kullanarak çok daha anlaşılır hale getirmiştir.

Hemşireler Günü Sözleri;

"Hayatın en değerli varlıkları sağlık ve sevgidir. Sağlık için çalışan ve sevgiyle yaklaşan tüm hemşirelerimizin Hemşireler Günü kutlu olsun."

"Sağlık hizmetlerinin en önemli parçası olan hemşirelerimiz, fedakarlıkları ve özverileriyle her daim yanımızdalar. Hemşireler Günü'nüz kutlu olsun."

"Hemşireler; hastaların en güvendikleri, en yakınları olan, zor zamanlarda yardımcı olan ve her zaman gülümseyen kahramanlardır. Hemşireler Günü'nüz kutlu olsun."

"Hemşirelik; sevgi, saygı, sabır, özveri ve fedakarlık isteyen bir meslektir. Tüm hemşirelerimizin bu özel günlerini kutluyor, teşekkür ediyoruz."

"Güler yüzleri, sıcakkanlılıkları ve insanlara dokunma güçleriyle hayatımıza anlam katan hemşirelerimizin Hemşireler Günü kutlu olsun."

"Hemşireler; sabrı, merhameti, özveriyi ve şefkati temsil eden, hayatımızın en değerli parçalarından biridir. Hemşireler Günü'nüz kutlu olsun."

"Sağlık hizmetlerinin en önemli unsurlarından biri olan hemşirelerimiz, hastalarımıza yalnızca ilaç değil, aynı zamanda umut da verirler. Tüm hemşirelerimizin günü kutlu olsun."

"Hemşirelerimiz; insan hayatına dokunan, insanları iyileştiren ve her zaman güçlü kalan kahramanlardır. Hemşireler Günü'nüz kutlu olsun."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!