Connect with us

KANUN

Bedelli askerlik kanunu yasalaştı

İçinde bedelli askerliği de bulunduran torba yasa TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Genel Kurul’da 31 Aralık 1993 olan tarih, 1 Ocak 1994 şeklinde değiştirildi.

Published

on

Bedelli askerlik sonunda TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Bedelli askerlik yasalaşırken ufak fakat 10 binlerce kişiyi etkileyecek bir değişiklik de yaşadı. 31 Aralık 1993 olan tarih, 1 Ocak 1994 şeklinde değiştirildi. Böylece yaklaşık 10 bin kişinin daha bedelliden yararlanmasının yolu açıldı. Bedelli askerlikten 25 yaşın üzerindeki yaklaşık 1 milyon 334 bin kişi bedelliden yararlanabilecek.

BEDELLİ ASKERLİK 21 GÜN

Muhalefet partileri 21 günlük temel eğitimin kaldırılması, yurtdışı eğitimin verilmemesi yönünde önerge verdi ancak bu öneriler Ak Parti-MHP tarafından kabul edilmedi. Yurtdışında bulunanlar 2 bin avro, Türkiye’de yaşayanlar ise 15 bin lira karşılığında 21 gün temel eğitim yaparak askerlik görevini yerine getirecek. Kanun teklifinde ‘31 Aralık 1993 dahil bu tarihten önce doğanlar’ şeklinde yer alan tarih verilen önerge ile değiştirildi. Gerekçe olarak 31 Aralık’ta doğanların 1 Ocak’ta nüfusa kayıt yaptırmaları gösterildi. Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri bir günlük tarih değişikliğinden dolayı 10 bin kişinin bedelli uygulamasından yararlanacağı bilgisini verdi.

BEDELLİ ASKERLİKTE YAŞI TSK BELİRLEDİ

Milletvekilleri bedelli yaşının neden değiştirilmediği, 25 yaşta ısrar edildiğini sorunca Bilgiç “Yaş tamamen MSB ile görüşülerek hazırlandı” dedi.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, bedelliden elde edilecek gelirin yüzde 5’inin şehit ailelerine verilmesini istedi. Şener, “Aldığımız parayı nereye harcamalıyız? CHP’nin önerisi; açıkça bedelli askerlikten elde edilen paranın şehit ailelerine harcanmasıyla ilgilidir yani elde ettiğiniz parayı da hakkaniyete uygun olarak harcamak bir görev olmalıdır” dedi. Bu konuda verilen önerge de reddedildi.

Bedelli askerlikten kamuda çalışanlar içinde en çok doktorların yararlanacağı açıklandı. 21 gün süreyle izinli sayılacak kamu personeli hakkında Komisyon Başkanı Bilgiç, şu bilgiyi verdi: “Kamudaki tıp doktorlarından 17.001 kişi, hâkim ve savcılardan 810 kişi, akademisyenlerden 203 kişi, mülki ve idari amirlerden 99 kişi bu bedelli askerlikten yararlanacak.”

Advertisement
Advertisement

Öne Çıkanlar