YILIN İLK AY TUTULMASINA SAATLER KALDI!!
Dünya, 2023 yılının ilk Ay tutulması için geri sayıma başladı. Kısmi tutulma şeklinde gerçekleşecek olan bu olay, birçok ülkeden gözlemlenebilecek.
Türkiye'den de görülebilecek olan bu ilginç astronomik olaya günler kala, tüm detaylar merak konusu oldu.

Ay Tutulması Nasıl Oluşur?

Ay, dünyanın etrafında turlarken bazı zamanlar dünyanın gölgesinde kalabilmektedir. Ayın gölgede kaldığı zamanlarda ay güneşten gelmekte olan ışınları alamaz ve dünyanın gölgesi de ayın üzerinde düşer. Bu durumda ay karanlıkta kalır ve böylece ay tutulması gerçekleşmiş olur. Ay tutulması olayında ayın karanlıkta kalmasına rağmen ay tamamen görünmez olmaz. Böyle durumlarda ayın üzerinde kırmızı renge yakın bir tonda dünyanın gölgesi oluşur.

Ay tutulması sırasında Ay, dolunay görünümünde bulunur ve tutulma olayı yaklaşık olarak 1 saat civarı sürer. Günümüze kadar gerçekleşmiş olan ay tutulması olayında en küçük zaman sınırı ise 40 dakika olarak belirlenmiştir.

Ay Tutulması Ne Zaman ve Saat Kaçta Gerçekleşecek?

5 Mayıs Cuma 2023 tarihinde gerçekleşecek olan Ay Tutulması, saat 18.14'te başlayacak ve 22.32'de sona erecek. Tutulma sırasında Ay'ın tamamı değil, sadece bir kısmı gölgede kalacak.

Türkiye'den Ay Tutulması Görülecek Mi?

Ay tutulması; Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika, Pasifik, Atlantik, Hint Okyanusu, Antarktika bölgelerinde görülebilirken, Türkiye'den ise tutulma yalnızca kısmi olarak gözlemlenebilecek.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.ciktimi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Bunun için ilk yorumu yazın!